Oregano je poměrně často využívanou bylinkou, co se z ní ale získává, je oreganový olej. Je plný cenných látek a pomůže třeba právě i v období, kdy řádí viry. 

oregano je snadno dostupná bylinka

Dobromysl, jak se této rostlince také říká, už využívaly už pro zdraví staré národy jako Řekové a Římané.

Éterický olej působí jako účinné přírodní antibiotikum. Získává se z listů oregana a obsahuje mix silných látek, včetně antioxidantů. Pro zdraví se používá oreganový olej lisovaný zastudena.

V oleji najdeme nejen fenoly jako je bojovník proti bakteriím, virům a infekcím – karvakrol, nebo třeba thymol, který je známý svou podporou imunitního systému. Nechybí ani terpeny a terpenoidy. Oreganový olej působí dezinfekčně a antisepticky.
Jako antioxidant vyniká kyselina rozmarýnová.

Rostlinné antibiotikum

Vědci zjistili, že obzvláště karvakrol a thymol jsou účinné proti bakteriím Staphylococcus aureus, známým také jako zlatý stafylokok. Tyto bakterie patří mezi časté příčiny infekce. Výzkum také ukázal, že tento olej může působit i na bakterie (Pseudomonas aeruginosa a E. coli). Ty způsobují infekce v močových a dýchacích cestách.
Působí i preventivně. Protizánětlivě působí na kůži i sliznice. Hodí se tedy i jako prevence, případně co nejdříve na začátku nemoci – nachlazení, chřipka. Olej můžete využít i na afty, zanícené dásně a podobné potíže.

Péče o trávicí soustavu

Oreganový olej nejen dezinfikuje trávicí soustavu, ale pomáhá také při žaludečních problémech a potížích jako je zácpa a průjem.

Snižuje hladinu cholesterolu

Vědecké studie prozrazují, že právě oreganový olej může způsobit pokles vyššího cholesterolu. Zodpovědny jsou za to především již zmíněné látky karvakrol a thymol.

Útočí na volné radikály

Volné radikály tělu prospívají, ale v nadměrném množství škodí – mohou se podílet na některých vážných onemocněních jako jsou potíže se srdcem, rakovina. Silné antioxidanty obsažené v oreganovém oleji pomáhají bránit organismus před poškozením volnými radikály. Jako účinná látka se jeví především kyselina rozmarýnová.

Další využití

Oreganový olej se využívá také při kožních problémech – ať už při akné, ekzémech, ale také při kožních a nehtových plísních a proti bradavicích. Dezinfikuje při bodnutí hmyzu.

Užívání oreganového oleje

Oreganový olej se dá sehnat 20%, ale také 100%. Při užívání se doporučují 1-4 kapky do olivového oleje nebo trošky vody. Tento olej se užívá 1x denně po jídle (po 20 dnů) a je vhodné hodinu poté nic nejíst. Když budete oreganový olej brát dlouhodobě, dodržujte vždy 15 dnů pauzu. Nižší koncentrace se mohou užívat až 3x denně.

Oreganový olej se nedoporučuje těhotným a kojícím ženám.

Zdroj:
1) https://www.healthline.com/
2) https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0278691510001754

Líbilo se? Dejte o článku vědět ostatním: