Bylinky mají spoustu schopností, jen je vědět, na co tyto poklady přírody využít. Bodnutí od komára a třeba i nějaké to poštípání od mravenců, patří mezi obvyklá drobná poranění. I na ně je v bylinkové říši řada pomocníků.

Vydezinfikovat a zklidnit

Možná jste zapomněli použít přírodní repelent, možná některé místo na vašem těle zůstalo lákavé pro hmyz. Protože bodavý hmyz k létu patří, je na čase se poohlédnout po tom, která kráska může posloužit jako první pomoc. Ale pozor, pokud máte nadměrnou alergickou reakci, volejte ihned zdravotnickou záchrannou službu. Pokud o alergických reakcích víte, je třeba mít k dispozici léky, které v tomto případě pomohou.
Jestliže se ale objeví drobné poranění jako je svědění, pálení, případně štípání, doprovázené zarudnutím pokožky a někdy také mírným otokem, stačí třeba i síla přírody. Pomohou bylinky, které zklidní podráždění a ztlumí svědění. Z řady bylinek, které se dají využít, jsme jich vybrali sedm.

Šalvěj lékařská

Nejčastěji bývá v tomto smyslu uváděna šalvěj lékařská. Bylinka je známá svými protizánětlivými vlastnostmi, a proto je ideální na zklidnění podrážděné kůže a na zmenšení otoku. Stačí si připravit nálev z bylinky, využít lze i tinkturu.

Sedmikráska obecná

Sedmikráska má v souvislosti s kůží velmi pestré využití. Patří sem právě i kousnutí a pobodání od hmyzu. Rozemnutý list sedmikrásky stačí přiložit na místo vpichu, a zmírní bolest.

Echinacea

Třapatka nachová je přírodním antibiotikem a právě ošetření po bodnutí patří mezi tradiční využití této bylinky. Využívá se tinktura z třapatky, se kterou ranku hezky zdezinfikujete.

Jitrocel kopinatý

Také jitrocel kopinatý má protizánětlivé schopnosti. Protože je ho v přírodě dostatek, hodí se, když právě nemáte nějakou z tinktur s sebou. Jednoduše rozemnete list a přiložíte na ranku.

Aloe vera

Aloe vera je dalším z pokladů přírody, které se dají bohatě využít. V našem případě pokožku zklidňuje a působí protizánětlivě. Je možné využít koupený gel z rostliny nebo seříznout kousek a gel přiložit na ranku, pokud máte doma živou rostlinu.

Třezalka tečkovaná

Také třezalka tečkovaná mírní bolest a to ocení hlavně ti, kteří těžko zvládají silné svědění. A navíc se jedná o známé antibiotikum.

Levandule lékařská

Levandule mírní podráždění v pokožce a přispívá k rychlejšímu hojení. Využívá se levandulový olej.

Přestože je poštípání velmi nepříjemné a někdy úporně svědí, nesmí se drbat, protože za nehty se ukrývá špína, která by mohla způsobit v rance infekci a tím i větší potíže.

Mezi další přírodní pomocníky na bodnutí komárů, vos, včel, pokousání od mravenců patří třeba syrová cibule, propolisová tinktura, čajovníkový olej, ocet. Klíšťata vyžadují trochu jinou péči, proto se jim budeme věnovat v jednom z příštích článků.

Líbilo se? Dejte o článku vědět ostatním: