Z rodu Echinacea je nejznámější a nejvyužívanější třapatka nachová, která se využívá nejen v krásných záhonech, ale i pro zdraví.

Echinacea nebo také česky třapatka je rod květin s ozdobným květem. Nejznámější a nejvyužívanější je třapatka nachová, která se využívá nejen v krásných záhonech, ale i pro zdraví. Osvědčila se svým vlivem na imunitu.

květy třapatky nachové
Třapatka nachová mnohem víc než jen ozdoba záhonu. Foto: Pixabay

Přestože rostlina pochází ze Středozápadu Spojených států amerických, od 18. století se dobře zabydlela na evropských záhonech jako okrasná rostlina. Miluje dostatek slunce, nevadí mu chudší půda, může být i kamenitá, ale dobře propustná. Tato trvalka dorůstá až 140 cm. Echinacea se rozmnožuje semeny, řízky nebo dělením trsů.

Echinacea – účinky

Mezi cenné látky v Echinacee můžeme nalézt kromě heteropolysacharidů, také glykoproteiny, kyselina čekankové, ale třeba i echinacein, éterický olej a flavonoidy. Z rostliny se většinou využívá nať, vylisovaná šťáva. Právě ta má podporovat obranyschopnost a působit preventivně proti opakovaným infekcím dýchacích a močových cest. Zevně se využívá pro hojení povrchových ran. Uvádí se, že ideální je bylinku nasadit už při prvních příznacích nachlazení. Může výrazně zkrátit dobu nemoci.

Echinacea purpurea vykazuje antioxidační účinky a obsahuje protizánětlivé složky. Tato kombinace by měla vypovídat o tom, že by rostlina také mohla snižovat krevní tlak.

Na co dát pozor?

Echinaceu je vhodné užívat po jídle.
Důležité je také vědět, že by se třapatka neměla užívat dlouhodobě. Doba, po kterou se může konzumovat, se liší (od 2 týdnů – až po 8). Pak by měla následovat 1-2týdenní přestávka, aby bylinka nezačala tělu spíše škodit.

Echinacea se nedoporučuje v těhotenství nebo při roztroušené skleróze.
Obvykle je třapatka snášena dobře, ale je důležité hlídat alergické reakce. Jestliže ji používáte zevně, tedy jako tinkturu nebo mast na kůži, je důležité sledovat, jestli nevytváří zčervenání nebo jestli nesvědí. Pokud by k tomu došlo, je potřeba Echinaceu přestat používat. Vyvolat alergickou reakci může také při vnitřní konzumaci. Pozor tedy na svíravé pocity a kratší dech, případně je potřeba vyhledat lékaře.

Využití Echinacey

U nás je třapatka nachová využívána v doplňcích stravy (kapky, tinktury, sirupy, tabletky, pastilky), případně jako homeopatikum se využívá nejen pro léčbu nachlazení, ale také infekce horních cest dýchacích a močových cest, případně pro pomalé hojení. Třapatka také bývá součástí čajů.

Zdroj:
https://www.healthline.com/health/echinacea-tea-benefits
Ottův průvodce přírodou. Léčivé rostliny, Ottovo nakladatelství 2010

 

Líbilo se? Dejte o článku vědět ostatním: