Boje s viry nejsou snadnou záležitostí. Proti virům mohou pomoci kromě moderních léčiv i produkty přírody. Které to jsou?

Ne každý vir způsobí onemocnění, často nejsou vidět žádné příznaky. Řada virů je ale příčinou vážných onemocnění jako jsou virová onemocnění dolních cest dýchacích (chřipka), virové průjmy a další choroby.

Se řadou virů si umí moderní medicína poradit, ale existují i viry, se kterými se bojuje těžko. Protože se navíc viry mění, není jejich zvládání snadné. Důležité je hledání nových antivirotik, což jsou léčiva, které pomáhají v boji s viry. Velkou pomoc přitom předvádí sama příroda.

Šancí jsou byliny, které působí antivirově a přitom nemají žádné (nebo minimální) vedlejší účinky. Tyto byliny posilují imunitní systém. Ten se pak stává odolnějším a může virům odolat mnohem lépe. Řada rostlin navíc přináší bonus v tom, že antivirové působení není jedinou prospěšnou záležitostí, se kterou mohou organismu pomoci.

1. Oregano

Oregano neboli dobromysl ukrývá monoterpen karvakrol, díky kterému působí nejen antibakteriálně, ale i antivirově. Z rostliny se získává oreganový olej, který přispívá k posílení imunity. Esenciální olej z oregana si umí poradí také s mikroby, parazity a plísněmi. Dá se nejen jíst, ale také používat na dezinfekci a hojení poranění.

2. Echinacea

Echinacea patří mezi rostliny, které podporují imunitní systém. Jednou z důležitých složek je echinacein, který brání tomu, aby se viry a bakterie dostaly do zdravých buněk. 

3. Česnek

Česnek nabízí pro organismus řadu prospěšných činností a obrana proti mikroorganismům je jednou z nich. Česnek je ideální v syrovém stavu, ale pozor, protože pro některé (citlivější) osoby může představovat výskyt trávicích potíží. Proto s jeho dávkováním opatrně. Důležitou složkou je alicin, který má právě antibiotické a také protiplísňové účinky.

4. Zázvor

Zázvor prohřívá organismus a ajurvédská medicína ho má v oblibě pro jeho schopnost podpořit imunitní systém. Prohřívání napomáhá zbavování se toxinů, které jsou pro tělo škodlivé. Zázvor působí silně protizánětlivě a výzkumy zjišťují i jeho antivirové aktivity. Gingeroly a zingeron nejen zastavují množení virů, ale i brání virům, aby se dostaly do hostitelských buněk.

Zázvor pomáhá imunitě

5. Rozmarýn

Rozmarýn je další bylinkou, která se kromě vaření hodí i na podporu zdraví. Konkrétně proti různým virům se ukazuje jako velmi účinná její složka – kyselina oleanolová. Spolu s dalšími látkami pomáhá bojovat tělu nejen proti chřipce, ale i herpes virům a také třeba hepatitidě A.

6. Bezinky

Také bezinky se ukazují jako zdatný bojovník proti chřipkám a dalším infekcím. Kromě stonku se využívá celá rostlina.

7. Měsíček

Antivirová rostlina, měsíček lékařský, se u nás využívá pro zdraví už řadu staletí. Prospěšnými látkami jsou antioxidanty flavonoidy. Právě ty, kromě dalšího využití, pomáhají proti bakteriím a virům.

8. Lékořice

Mezi významné antivirové rostliny patří i kořen lékořice lysé. Triterpenoidy pomáhají s prevencí i zvládáním bolestí v krku, kašle a dalšími projevy virových onemocnění.

9. Manukový med

I manukový med vykazuje antibiotické vlastnosti. Med z manuky (rostliny podobné čajovníku, která je původem z Nového Zélandu) má antivirové, antibakteriální a protizánětlivé vlastnosti. Pomohou nejen se žaludečními vředy, ale i infekcemi horních cest dýchacích.

10. Olivový list

Olivový list si dokáže poradit s obyčejným nachlazením, infekcí zubů, ale silné sloučeniny z rostliny také bojují s mikroorganismy virů, které způsobují respirační infekce, včetně chřipky.

11. Čínské houby

Pomoci imunitnímu systému mohou i některé houby. Příkladem je třeba Cordyceps sinensis, který je považován za silného bojovníka s viry. Mezi neméně významnou houbu je řazena i Reishi. Té si velmi cení tradiční čínská medicína. Stimulovat imunitu pomáhá i Agaricus.

Další bylinky na imunitu

Imunitu podpoří i další rostliny. Patří mezi ně třeba fenykl, tymián, bazalka, kurkuma, kajenský pepř, chilli papričky, hřebíček, anýz, hořčicová semínka, nebo fenykl a máta peprná.

Fermentace

Aby fungovalo zdraví tak, jak má, je důležité mít v pořádku trávicí systém. Ačkoliv se to nezdá pravděpodobné, střeva mají v rámci imunity velmi zásadní význam. O jejich dobrý stav se mohou postarat i fermentované potraviny. Ty přinášejí člověku důležité látky, mezi které patří nejen enzymy, ale i různá probiotika. Připravit si můžete kyselé okurky, kysané zelí, zakysané mléčné výrobky, ale také třeba jablečný ocet.

Zdroj:
https://draxe.com/nutrition/antiviral-herbs/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4032839/ https://www.healthline.com/nutrition/antiviral-herbs

Líbilo se? Dejte o článku vědět ostatním: