Měsíček lékařský je nejen okrasou záhonů, ale také patří mezi bylinky, které prospívají zdraví. Pomáhá játrům, žlučníku, okvětními lístky můžete třeba i ozdobit salát.

Měsíček lékařský (Calendula officinalis) znali už ve starém Egyptě, Římu i v Řecku. Původem tato léčivá rostlina pochází z oblasti Středozemního moře a západní Asie. Je typická svými žlutými nebo oranžovými květy a chlupatými lepkavými listy. Pro vliv na zdraví se využívá především oranžový květ měsíčku. Této známé bylince se říká kalendule, nehtík, nepravý šafrán, květ umrlčí, bradavičnaté koření.

Účinné látky v měsíčku lékařském

Měsíček lékařský je bohatý na antioxidanty. Kromě vitamínu C mu nechybí karotenoidy jako je lutein. Rostlina obsahuje flavonoidy, hydroxykumariny, xanthofyly, titerpenalkoholy a ve vodě rozpustné polysacharidy. Protože neobsahuje sesquiterpenlaktony, nebývá téměř nikdy příčinou alergických reakcí. Nejvýznamnější látkou by měl být faradiol monoester (rozpustný v tucích), který je zodpovědný za protizánětlivé účinky.

květy měsíčku lékařského na ruce
Oranžovo-žlutá krása pro zdraví z přírody. Foto: Styl života

Měsíček lékařský pro zdraví

Měsíček vyniká již zmíněným protizánětlivým vlivem a také tím, že brání růstu mikrobů. To se projevuje i hojením ran a zmenšováním otoků.

Lidové léčitelství rostlinu využívá při péči o nejrůznější poranění. Od spálenin, přes pohmožděniny, omrzliny i drobné tržné ranky a jizvy. Na tyto účely se využívají obklady, případně masti, olej. Měsíček by měl pomoci i při bodnutí hmyzem.
Na kloktání při zánětech dutiny ústní, nosohltanu se doporučuje v podobě nálevu.

Měsíček je prospěšný i při lehčích formách problémů s trávicí soustavou. Nálevy se doporučují pít čerstvě připravené. Rostlina je považována i za přírodní antibiotikum.

Využívá se také při péči o kůži jako jsou ekzémy, citlivá pokožka, rozpraskané rty. Měsíčkový olej pomáhá s regenerací a také se dá vetřít do míst s křečovými žilami.

Měsíček pozitivně působí také na nervovou soustavu, zklidňuje. Odvar z měsíčku prospívá i ženám s menstruačními bolestmi. Zklidňujícím účinkem také působí odvar na unavené a podrážděné oči.

Nejsou známy vedlejší účinky rostliny. Měsíček by měl být vhodný nejen pro děti, ale i těhotné a kojící ženy.

Měsíčkový čaj

Na čaj je potřeba lžička květů a 2 dl vroucí vody. Květ zalijeme vodou a necháme 15 minut louhovat. Přecedíme a můžeme konzumovat. Popíjí se 2-3× denně.

Měsíček lékařský v kuchyni

Květy rostlinky slouží jako barvivo, třeba do másla, sýru – jako náhrada šafránu. Jejich jemně pikantní chuť okoření polévky, saláty, rýži, máslo.

Tím, že si přidáte mírně nahořklé listy do jídla, obohatíte jídelníček o další surovinu. Čerstvé se dobře hodí třeba ke kuřecímu, vepřovému masu. Konzumací podpoříte tvorbu žluče a zajistíte lepší trávení. Přidat listy můžete i do salátů, nebo jen tak na chleba.

Měsíček v kosmetice

Měsíček se také využívá jako barvivo na vlasy. Velmi často je tato léčivá rostlinka přísadou v krémech – ať už pro dospělé (péče o citlivou pokožku), nebo pro děti (krémy na opruzeniny, pečující krémy), v nabídce jsou i samotné měsíčkové oleje. Prodávají se také zubní pasty s měsíčkem.

Měsíček lékařský v zahradě

Tato rostlinka miluje slunná stanoviště a květem se odměňuje od června do podzimu. Není náročná na pěstování, není ji třeba hodně zalévat.

Květy se sbírají za suchého počasí, suší ve stínu (při umělém teple zhruba při 40 °C) ve slabé vrstvě. Bývá náchylná na plísně a potravinářské moly, proto se někdy doporučuje opětovné přesušení rostlinky a kontrola stavu. Uchovává se v dobře uzavřené sklenici, v temnu.

Zdroj:

https://www.dermatologiepropraxi.cz/pdfs/der/2008/05/08.pdf

Léčivé byliny, Ottovo nakladatelství, 2010
Gill Daviesová. Byliny, Euromedia – Esence, 2016



Líbilo se? Dejte o článku vědět ostatním: