Ostružiny – málo doceněné bohatství pro zdraví
S pozdním létem (většinou v srpnu a září) přicházejí další poklady krajů lesa, polí, luk, ale i řady zahrad, kde si můžete vysadit i odrůdu bez trnů. Ostružiny jsou plné cenných látek a už dávno se neužívají pro léčebné účely pouze jejich listy. Mezi ostružiníky patří i malina, ale její účinky jsou v některých ohledech nižší.
Plody ostružiny skrývají spoustu vitamínů C, B, E a K, dále draslík, fosfor, železo, vápník a hořčík. Kromě cenných bioflavonoidů (silné antioxidanty) obsahují pektin, vlákninu a třísloviny. Malá jadérka obsahují salicyláty, látky účinné proti zánětům, bolesti a snižování horečky. Některé citlivější osoby na ně ale mohou mít intoleranci.
Antioxidační a protirakovinné vlastnosti
Ostružiny snižují obsah cukru a cholesterolu v krvi a napomáhají snižovat vysoký tlak, jsou prospěšné při pročišťování krve. Díky tomu je můžete využít při potížích jako jsou hemoroidy nebo křečové žíly. Protože jsou močopudné, působí příznivě na močovou soustavu, posilují funkci ledvin. Čistější ledviny pak snáze mohou odplavovat škodliviny.
* revmatismu,
* nachlazení, chřipce nebo angíně,
* potížích s trávením,
* střevních problémech,
* upravují střevní mikroflóru problémech s žilami a cévami,
* menstruačních křečích,
* usnadnění porodu (stimuluje děložní stahy),
* oslabení svalů – podporují správnou funkci svalů,
* posílení organismu nejen po chemoterapii a ozařování,
* prevenci nádorových a srdečních nemocí,
* boji proti stárnutí buněk,
* zklidnění a proti stresu.
Vlahá šťáva z ostružin stejně jako výluh z listů pomáhá při kašli a chřipce. Můžete nejen upíjet, ale i kloktat. Usušené listy zalijte vodou a nechte 10 minut vylouhovat. Pije se 2x-3x za den podle toho, jestli máte problémy.
Z listů ostružiníku (nejvhodnější jsou mladé listy) se vaří čaj, který prospívá proti trávícím problémům, zánětům, paradontóze, při potížích s močovými cestami. Pomáhají i při žaludečních vředech a vředech dvanácterníku. Méně známý je fakt, že listy se mohou využít i při koupelích, pokud máte kožní problémy.
Ostružiny můžete sbírat v lese nebo si je nechat vyrůst doma. Pro léčebné účely jsou lepší nešlechtěné druhy.
Pokud chcete uchovat co nejvíce vitamínu C, je lepší ostružiny neupravovat tepelně a mrazit.
Z plodů ostružin si připravte sirup, džem nebo dokonce víno. Skvostně také vypadá koláč nebo dort, který ozdobíte ostružinami.
A jak jste na tom vy? Máte ostružiny doma nebo se vydáte do lesa a spojíte jejich zobání se sběrem hub?
Ostružiny začínají dozrávat, vyrobím z nich sirup.
Jako každý rok i z malin, rybízu, višní.
V LETOŠNÍM ROCE JE VELKÁ ÚRODA ATAK I JÁ VAŘÍM RŮZNÉ STAVY A ROZDÁVÁM JE PŘÍBUZNÝM. JSOU 0ZDRAVE A OSVĚŽUJÍCÍ. MARIE