Pohanka je potravina, která nechyběla na stolech našich předků. Konečně se na ně vrací jako součást zdravé výživy. Protože je bez lepku, hodí se i pro celiaky. Pomůže nejen u problémů s cévami. Ideální je především v zimě.

pohanka na stole
Pohanka by na jídelním stole neměla chybět

Pohanka je bylinka z čeledi rdesnovitých, která se považuje za bezlepkovou alternativu obilovin. Pohanku je možné využít na řadu způsobů a prospívá nejen zdraví, ale také si ji můžeme užít jako chutnou potravinu.

Cenné látky v pohance a vliv na zdraví

Z cenných látek obsahuje podle Angeliky Fürstler a její knihy Výhonky a mikrozelenina (Grada, 2018) 12 % bílkovin a všechny aminokyseliny v optimálním poměru. Významný je především lysin, který je důležitý pro vstřebávání vápníku, k tvorbě svalů, enzymů, hormonů a protilátek. Protože je bez lepku, hodí se výborně i pro celiaky. Nemalým poměrem je zastoupen rutin, který zvyšuje účinek vitamínu C a je důležitý pro zdravý cévní systém. Dostatečné množství tohoto antioxidantu prospívá pří potížích jako jsou křečové žíly nebo hemoroidy. Navíc zvyšuje obranyschopnost.

Z dalších látek můžeme zmínit vitamíny B1, B2, B3 a E, minerální látky draslík, železo, hořčík, měď a fosfor. Při naklíčení je zásobárnou enzymů a zelený výhonek obsahuje chlorofyl.

Protože se jedná o prohřívací potravinu, rozhodně by neměla chybět na stole především v zimě. Je významným zdrojem rutinu, který léčí problémy s cévami, hemoroidy i křečovými žilami.

Nejdůležitější sacharid v pohance je škrob s nízkým glykemickým indexem, nechybí v ní ani nenasycené mastné kyseliny jako je kyselina linolová a kyselina linoleová. Opomenout bychom neměli také pozitivní vliv pohanky na imunitu.

Zásaditá potravina působí zásaditě a nechybí v detoxikačních programech. Kromě péče o cévy také prospívá trávení, reguluje hladinu cholesterolu a cukru v krvi.

Využití pohanky v kuchyni

Na pohance oceňujeme také její jemnou oříškovou chuť. Pohanka se namáčí asi 30 minut až 4 hodiny, čímž je ještě stravitelnější. Zrnka se slupkou doporučuje Angelika Fürstler alespoň propláchnout horkou vodou, protože na slupkách zůstává fagopyrin, což je červené barvivo, které někdy dráždí kůži.

Hlavně v zimním období se vyplatí pohanku konzumovat také naklíčenou. Angelika Fürstler doporučuje pohanku bez slupky namočit 30 minut až 4 hodiny, proplachovat 3-4x denně a konzumovat se dá s výhonky po 1-2 dnech. Pro zelené výhonky je to s namočením 8-16 hodin a proplachováním 2-3x denně během 8-12 dnů.

Dietní a nutričně hodnotnou pohanku můžeme poměrně dobře sehnat nejen ve zdravé výživě, ale také v běžných prodejnách potravin. Může být přísadou v müsli, kaši, polévce, chlebu, v palačinkách, v rizotu, na pomazánkách. Naklíčená pohanka se dá také využít ve smoothies nebo jako ozdoba na jídle.

Abychom zachovali co možná nejvíce cenných látek, není potřeba ji vařit, stačí důkladně nechat nabobtnat.

Líbilo se? Dejte o článku vědět ostatním: