Že by konečně nastala pravá zima? Můžeme si užívat krásné zimní přírody. Po návratu je ale třeba se pořádně zahřát. Prohřát organismus můžeme i výběrem vhodných potravin. Které to jsou?

oheň a na roštu hrnek s kávou na zahřátí
I v zimě je potřeba pít ty správné nápoje. Foto: pixabay

Ne všechny potraviny člověka zahřejí, přestože jsou třeba i teplé. Proto dejte pozor, když se vrátíte z procházky. Zelený čaj je sice výborný, ale ochladí vás. Raději si připravte černý čaj, zázvorový nebo fenyklový. Hodí se i kakao a káva. Dát si můžete i sklenku červeného vína, třeba v podobě chutného a hřejivého svařeného vína.

Zahřívací potraviny

Mezi obvykle doporučované potraviny patří zázvor nebo také česnek, jak radily naše babičky, které se řídily instinktem. Dnes si na dávné pravdy bereme ještě na pomoc znalosti z tradiční čínské medicíny. Ta hovoří o takzvaných ochlazujících a zahřívacích potravinách (jin a jang).

Termogenní potraviny člověka příjemně prohřejí. Mezi takové patří skopové, jehněčí nebo kuřecí maso, dále husa a kachna. Z ryb je to úhoř, tuňák nebo losos, uzené ryby.

Co se týká sýrů, mezi jangové (prohřívací) patří především plísňové sýry, ovčí nebo kozí.
Patří sem i pohanka, jáhly, sója, vlašské ořechy, mák nebo slunečnicová semínka. Z ovoce byste měli sáhnout po třešních, švestkách, datlích, malinách, meruňkách nebo broskvích. Kromě již zmíněného česneku, organismus prohřeje i křen, cibule, pórek, růžičková kapusta. Z koření se vedle zázvoru a skořice hodí fenykl, badyán, kmín, pepř, hřebíček, oregano, červená paprika, majoránka, tymián nebo bazalka.

Neutrální a ochlazující potraviny

Hovězí maso, luštěniny nebo třeba med patří mezi neutrální potraviny, které si můžete dopřát kdykoliv během roku. Mezi ochlazující potraviny naopak patří mléko a mléčné výrobky, subtropické ovoce, klíčky, brambory, rajčata nebo třeba okurky.

Opatrně s větším množstvím

S prohřívacími potravinami by ale měli zacházet opatrně lidé, kteří jsou po mrtvici, osoby s vysokým krevním tlakem a ti, kteří trpí nespavostí, nočním pocením nebo migrénami. Dávat pozor by si měly i ženy v menopauze nebo hyperaktivní lidé.

A představa ideálního večera, když se vrátím z procházky? Sklenka svařeného vína, pohodlné křeslo, skvělá kniha a vlašské ořechy na zobání. Po kterých potravinách v zimě nejraději saháte vy? Podělte se v diskusi.

Líbilo se? Dejte o článku vědět ostatním: