Jóga je velmi oblíbená. Třeba se sportování nevěnujete, ale přesto jste se co tohoto cvičení pustili. Tahle životní filozofie už dokázala pohltit statisíce lidí. Možná nechcete navštěvovat skupinová cvičení a zkoušíte jógu sami. Podívali jsme se na vrub několika knih, které pomohou s tím, abyste jógové pozice prováděli správně. 

Když se chcete podrobněji zabývat jógou, můžete na to jít z různých směrů. Třeba podle druhů jógy. Jedním z nejnovějších titulů o tomto populárním cvičení je Jin jóga, kterou právě vydala Alferia v Nakladatelském domě Grada. Tento druh jógy patří k tradici hatha jógy, což představuje ono klasické cvičení. Jin jóga na téměř 400 stránkách podrobně vysvětluje teorii a zároveň je doplněna praktickými ukázkami. V příštích dnech bude této knize věnován samostatný článek.

Správné zapojení svalů a dýchání

Když se provádí jóga, je důležité, aby cviky byly správné. Mohli byste si totiž i uškodit. Právě s ohledem na tento fakt představuje zajímavý titul Jóga – Anatomie (CPress, 2013). Oblíbený titul je určený nejen pro profesionály, kteří v knize najdou dostatek odborného textu, ale také pro širokou laickou veřejnost. Právě ta na knize může ocenit názornost a podrobné vysvětlení, které se dá snadno pochopit. Stránky jsou plné nákresů, kde je vidět nejen kostra, ale také svaly, zapojené do příslušného cviku. Dozvíte se, jak správně dýchat, čeho byste měli docílit a čemu naopak zabránit.

Zdravotní problémy

Jóga je také prospěšná jako prevence nejrůznějších onemocnění a pro podporu správného fungování lidského těla. Mezi velmi časté zdravotní komplikace patří třeba bolesti zad. Osoby se sedavým zaměstnáním určitě ocení titul Nejen jóga pro bolavá záda (CPress, 2019).

Abyste se zbavili špatných návyků při provádění běžných postavení těla v reálném životě, můžete se nechat inspirovat knihou Jógová terapie (Grada, 2019). I tento titul řeší správné postavení těla, prospěšné dýchání. Podrobné vysvětlení cviků je doplněno o názorné fotografie různých jógových pozic.

Práce s energií

Kniha Jóga podle čaker (Grada, 2018) vůbec není tak mystická, jak by se na první pohled mohlo zdát. Autorka, Anodea Judith, se bohatě věnuje čakrám a jejich vlivu na jednotlivé cviky. Postupně prochází sedm jednotlivých čaker a vysvětluje jednotlivé pozice. Uvádí, co je pro jednotlivé cviky důležité a čeho se vyvarovat. Naučí hospodařit s energií, bioenergetická a dechová cvičení, meditace a je plná fotografií. Cenná jsou i doporučení, kdy je pozice důležitá a kdy ji rozhodně neprovádět. Najdete ale i vodítka, jak se při cvičení posunout dál a čeho si všímat. I tuhle knihu si užijí profesionálové, kteří si mohou rozšířit obzory, ale také začátečníci.

Titul Ásana jako symbol (Motto, 2019) si vzal na paškál dvacet nejznámějších ásan. Propojuje psychologii symbolu s filozofií a jógovou praxí. I tato kniha pracuje s energetickými charakteristikami. Tento titul si nejspíš nevyberou úplní začátečníci, nenajdete tu fotografie cviků. Je spíše rozšířením pro ty, kteří už o józe trochu povědomí mají a ocení právě psychologickou a filozofickou stránku tohoto cvičení.

Líbilo se? Dejte o článku vědět ostatním: