Rytmům těla většinou nevěnujeme příliš pozornosti, což, jak ukazuje kniha Satchina Pandy Cirkadiánní kód, je obrovská škoda. Jaká je audiokniha a co všechno se z ní ještě můžete dozvědět?

Náš organismus pracuje ve 24hodinových intervalech v takzvaném cirkadiánním rytmu. Během jednotlivých hodin probíhají určité typické fyziologické a metabolické procesy. Obrovský význam má spánek pro svou regenerační schopnost, nezbytnou pro správné fungování organismu. Spánek má určitá pravidla. Satchin Panda vysvětluje, proč je tak důležitý, kolik ho má být a za jakých podmínek. Hodně prostoru věnuje otázce směnování a jak je náš organismus schopen se s ním vyrovnat.

Autor nás provádí nejrůznějšími situacemi během dne a upozorňuje na svá zjištění. Díky tomu možná například přehodnotíte míru večerního osvětlení a soustředíte se na intervaly při stravování. Seznámíte se s melanopsinem (protein citlivý na světlo) a o jeho významu. Všechny poznatky autora vyplývají z nejrůznějších studií a vypovídají o tom, že návrat k přirozenosti je pro náš organismus velkým přínosem.

S drobnými změnami ve stravování, práci, při spánku, ale i cvičení, učení a při úpravě osvětlení se výsledek dostaví v podobě změn na zdraví. Takováto nastavení mají mnohem výraznější vliv než zásahy v podobě léčby, případně diety.

Zdraví je rytmus a synchronizace. Ale záleží na tom, jaký ten rytmus je.

str. 9

Knihu provází několik tabulek a zajímavé grafiky a ani posluchači audioknihy nejsou o tyto podklady ochuzeni. Satchin Panda navíc vyzývá k nejrůznějším pokusům, abyste si ověřili jeho slova na vlastním těle. Tyto podklady jsou k dispozici ke stažení i pro posluchače audioknihy.

Satchin Panda (*1971) je předním světovým odborníkem na cirkadiánní rytmy, působí jako profesor na prestižním Salkově ústavu pro biologický výzkum v San Diegu právě v této oblasti.

Ne každá naučná kniha je tak čtivě zpracovaná i pro běžného neodborného čtenáře a přitom přináší tolik zajímavého na obohacení. Satchin Panda dokáže vysvětlovat vědecké studie velmi srozumitelně, stručně a navíc přitažlivým a zábavným způsobem. Cirkadiánní kód jako audiokniha je skvělou příležitostí, jak se dozvědět množství zajímavých a přínosných informací velmi přirozenou formou. K výbornému dojmu také přispívá interpretace Tomáše Voženílka, které se nedá nic vytknout. Audiokniha má výhodu, že ji můžete poslouchat víceméně kdekoliv. A když má někdo navíc tak příjemný projev jako Tomáš Voženílek, je radost ho poslouchat a zároveň dobře vnímat podávané informace. Když si knihu poslechnete, dost možná se k ní budete vracet, protože k tomu vyloženě svádí.

Autor: Satchin Panda, interpret: Tomáš Voženílek, délka: 8:55 h, formát: MP3 ke stažení (490 MB), vydavatel: Jan Melvil Publishing (2021). Audioknihu můžete zakoupit na Audiolibrix.

Pošlete článek dál: