granatove-jablko-ovoceZačátek roku bývá plný nejrůznějších předsevzetí. Těžko se ale něco vymýšlí, když jste po svátcích zničeni a přejedeni. Možná se také cítíte bez energie, těžce a nemáte do ničeho chuť. Nenechte se ukolébat a dopřejte si přírodní životabudiče. Nemusíte do sebe lít ani litry kafe a stejně se vám podaří načerpat energii. A které z nich spolehlivě fungují?

Skvěle nastartuje nový den teplá voda s citronem. Nejen, že dáte sbohem toxinům, ale citrusy jako známý dodavatel energie se postará o přísun šťávy do rozproudění dne. Navíc získáte přísun vitamínu C, napomůžete hubnutí, blahodárně působí na tlusté střevo, je antibakteriální a mohli bychom jmenovat řadu dalších důvodů.

Pokračovat můžete miskou plnou křupavých ovesných vloček. Posypte je sušeným ovocem (rozinky, meruňky…) a doplňte ořechy. Ve vločkách je hořčík, draslík a vitamín E, v meruňkách zase třeba železo.

Jiným dodavatelem energie je například zelený čaj. Kromě toho, že obsahuje antioxidanty, by měl působit i proti řadě virových onemocnění a infekcí. Ovšem je třeba ho pít pravidelně. Ideální je se zaměřit na pokud možno kvalitní sypané zelené čaje.

cockaDůvodem, proč se cítíte unaveně, může být i nedostatek železa. Zaměřte se tedy na potraviny, které jsou jeho slušnou zásobárnou. Příkladem může být čočka, bohatý zdroj esenciálních kyselin, které si naše tělo přeměňuje na tolik potřebné bílkoviny. Dále obsahuje vlákninu, kyselinu listovou, vápník, draslík, vitaminy skupiny B a karoteny pro syntézu vitaminu A. Prospívá i lidem trpícím chudokrevností. Snižuje cholesterol, hladinu cukru v krvi – proto je vhodná pro nemocné cukrovkou. Působí preventivně proti rakovině. Opatrnější byste měli být pouze pokud trpíte dnou nebo revmatismem. Pro omezení nadýmání zkuste přidat saturejku nebo si uvařte červenou čočku, která by nadýmat neměla.
Pokud chcete lépe vstřebat železo, přidejte potraviny bohaté na vitamín C jako třeba listy celeru nebo citron.

O další zásobárně energie jsme psali před nedávnem. Granátové jablko je výborným zdrojem antioxidantů, vitaminů a minerálů (draslík, fosfor, vápník a železo). Dejte se do zobání kouzelně rudých tobolek nebo si z něj udělejte šťávu.

O banánu je známé, že je doporučován po fyzické nebo duševní námaze. Díky vysokému podílu přírodního cukru, rychlému dodavateli energie, jste zase brzy čilí. Kromě toho v tomto ovoci najdeme velké množství draslíku, nezbytného pro správnou funkci všech nervů a svalů včetně srdce.

Můžete také zahájit také půst spojený s detoxikací a pročištěním těla, ale o tom podrobněji příště.

Nastartujte rok svěže a udržte toto tempo po celý rok.

Líbilo se? Dejte o článku vědět ostatním: