I když ho můžeme najít pod nejrůznějšími názvy, nejzažitější je angrešt. Tedy známe… Pro spoustu lidí zůstává toto ovoce velkou neznámou a kromě toho se také neshání úplně snadno. 

Angreštu se správně říká srstka angrešt, srstka obecná, i meruzalka srstka (lat. Ribes uva-crispaGrossularia uva crispa). Tento drobný keř s chlupatými plody je příbuzný rybízu a můžeme pěstovat i u nás.

Foto: Pixabay

Nutriční látky v angreštu

Angrešt je především plný kyselin (citronová, jablečná, vinná a šťavelová) a necelých 10 % fruktózy. Z vitaminů nechybí hlavně vitamín C, E a trochu vitamínu B5 a B6. Z minerálních látek je zastoupen draslík, fosfor, karoten, vápník, hořčík, železo, zinek, mangan, fluór, biotin, měď a křemík. Opomíjet by se neměla ani slupka, ve které vynikají nenasycené mastné kyseliny. Angrešt vyniká nízkým obsahem kalorií a tuků, předností je i rozpustná a nerozpustná vláknina.

Angrešt pro zdraví

Vitamin C je silný antioxidant, kromě toho působí pozitivně na pokožku a imunitní systém a nervový systém.

Měď má význam především pro kardiovaskulární systém, imunitu a mozek. Degenerativnímu onemocnění mozku jako je Alzheimerova choroba a také mozkové mrtvici pomáhá předcházet složení v podobě: antioxidanty, kyselina citronová a fenoly. Mangan podporuje imunitní odpověď, metabolismus, tvorbu kostí, reprodukci. Draslík je důležitý pro dobrou funkci buněk.

Křemík je prospěšný pro zdravé stěny buněk a pevné vazivové tkáně, což je důležité jako prevence cévních chorob. Nenasycené mastné kyseliny přispívají ke zdravému srdci.

Díky obsaženým látkám představuje angrešt podporu pro zdravé cévy, bez usazenin. Dále také v malém množství snižuje krevní tlak. Prospívá také funkci střev, kdy pomáhá proti chronické i akutní zácpě.

Nízký obsah kalorií a vysoký obsah vlákniny přispívá k prevenci obezity, kardiovaskulárních nemocí, ale také k prevenci cukrovky typu 2 a některými typy rakoviny.

Angrešt je zdrojem antioxidantů, především s ohledem na vitamín C, E a fyronutrienty (flavony, antokyany, aromatické a organické kyseliny). Vědci předpokládají, antioxidanty ze stravy se mohou podílet na snižování rizik spojených se vznikem některých druhů rakoviny, cukrovky druhého typu, srdečních chorob. Představuje ochranu pro mozek s ohledem na degenerativní onemocnění.

Angrešt v kuchyni

Angrešt je nejlepší v syrovém stavu. Dá se z něj ale připravit džem, používá se ale třeba i do koláčů, jako omáčka, k uzeninám, rybám.

Když si budete chtít připravit šťávu z angreštu, sáhněte po šnekovém odšťavňovači, toto ovoce má totiž velký obsah pektinu.

Zdroj:
Wikipedia
https://www.healthline.com/nutrition/gooseberries

Líbilo se? Dejte o článku vědět ostatním: