Vymotat se z úzkostných stavů a znovu se nadechnout je touhou každého, kdo se jim snaží uniknout. Kniha a audiokniha Judsona Brewera Život bez úzkosti je v tom výborným pomocníkem.

Úzkost může mít různou sílu: od mírné stísněnosti až po neovladatelnou paniku. Také ale jako motor pohání návyky a zlozvyky, o kterých se domníváme, že nám pomáhají se s něčím vyrovnat. Může se jednat o prokrastinaci, přejídání, a spoustu dalších nešvarů. Úzkost vzniká v části mozku, která je vůči racionálnímu uvažování odolná. To pak někdy vede do začarovaného kruhu návyku úzkosti a síla vůle je v tomto ohledu marný pomocník.

Dnes jsou úzkost a obavy téměř všudypřítomní. Doba zkouší, co všechno jsme ještě schopni snést. Jsme vystresovaní a unavení ze všech nástrah, které musíme zvládat. Judson Brewer čtenáře učí, jak se úzkosti zbavit dokonale. Nabízí k tomu obyčejná cvičení, která zvládne každý.

Říká se, že úzkost a panika jsou dcerami strachu. Pokud jste dlouho hledali pomoc a nedařilo se vám najít vhodnou metodu, tak návod Judsona Brewera by mohl být sázkou na jistotu. Doktor Brewer vychází z nejnovějších poznatků své laboratoře v oblasti neurovědy a z klinicky ověřených technik. Jejich pomocí odhaluje své, už více než 20leté, zkoumání. Jeho vyprávění nepostrádá odborná vyjádření, doplněná o polidštěná vysvětlení a vtipně podané příklady.

Zjistíte, proč jsou obavy návykové a na několika „rychlostních stupních“ vás provede smyčkami nástrah. Nikam nespěchá, s trpělivostí a pochopením vede čtenáře a posluchače z nekonečného cyklu obav.

Dr. Brewer učí zmapovat návyky a nalézt jejich spouštěče. Ani u toho se nezastavuje a míří na to, jak je zlikvidovat pomocí jednoduchých cvičení všímavosti. Sám velmi dobře ví, co čtenáře učí. Silnou úzkostí sám procházel a snažil se s ní vypořádat.

Kniha Život bez úzkosti se ihned po vydání dostala na seznam bestsellerů New York Times. A není divu. Je určitě dobré mít po ruce knihu, ale audiokniha vás provede zdoláváním úzkostí ještě lépe. Obzvlášť, když je namluvena tak neuvěřitelně dobře, jako je tomu v případě českého vydání Života bez úzkosti. Titul namluvil herec Petr Štěpán a jeho vybrání bylo výbornou volbou. Jeho příjemný hlas uklidňuje, podporuje i vybízí k vašim rozhodnutím.

Kniha a audiokniha Judsona Brewera je velmi srozumitelná. Tento jedinečný průvodce má jediný nešvar. S jeho délkou nebudete spokojeni, protože se stane sympatickým společníkem v nesnázích. Pokud máte zlozvyky, trpíte úzkostmi, už teď víte, po kterém titulu sáhnout.

Vydavatelství Audiolibrix vydalo v roce 2022 jak tištěnou knihu (352 stran), tak i audioknihu (10 hodin 6 minut).

Vydavatel: Audiolibrix, 2022, interpret: Petr Štěpán, délka: 10:06 hodin

Líbilo se? Dejte o článku vědět ostatním: