Nordic walking je známý a co takhle nordic running?

Milan Kůtek Nordic running Před několika lety vyběhl Milan Kůtek, bývalý atlet, sprinter, čtvrtkař a učitel tělesné výchovy, s hůlkami poprvé. Udělal to z čistě tréninkové poctivosti a běžkařské rozmazlenosti. Čekal ho jeho čtvrtý maratonský závod. Pokud potřebujete bezpečně naběhat potřebné desítky, resp. stovky kilometrů, na zledovatělých silnicích a cyklostezkách, není to zcela snadné. Upravené běžkařské stopy v okolí města chybí a běh na jednom místě ve fitku není pro rodáka z Jizerek nijak lákavou představou.

Milan se proto rozhodl vyběhnout s holemi. Dopadlo to skvěle. Běh pojmenoval „nordic running” a začal ho praktikovat po celý rok. Nadšení přenesl i na své okolí a za objev metody nordic runningu získal spolu s biomechanikem Alešem Tvrzníkem v roce 2012 dokonce evropské ocenění (European Athletics Innovation Awards). V roce 2015 se pak stal mistrem ČR v nordic runningu v kategorii M40+.

Nordic running je zdravější a bezpečnější než normální běh

Runningové hole zajišťují větší stabilitu v terénu, pohyb s nimi šetří především kolena a bederní páteř (proto jej mohou úspěšně praktikovat i senioři a sportovkyně v období těhotenství). Díky většímu výdeji energie jej využijí jak sportovci (včetně mládeže) v tréninku, tak jedinci s nadváhou pro efektivní hubnutí. Autor přichází také s novým pojetím kondiční chůze s holemi, které je přirozenější než nordic walking. O svých zkušenostech s nordic runningem hovoří v knize řada známých osobností, např. Miloš Škorpil, Barbora Špotáková, Dalibor Gondík nebo prof. Jan Pirk.

Knihu Milana Kůtka Nordic running pokřtí známé osobnosti na běžeckém závodě PALESTRA Kbelská 10, který se uskuteční v sobotu 5. 3. 2016 v Praze-Kbelích. Start závodu je v 11.30, křest bude ve 12.30 hodin. Součástí akce budou i dětské závody a doprovodný program. Více informací k samotnému závodu a programu najdete na www.palestrakbelska10.cz. Účast přislíbili Ondřej Synek, Martin Macík, Miloš Škorpil, Ivana Sekyrová, Ilona Burgrová a další.

Líbilo se? Dejte o článku vědět ostatním: