Pokud jste si dali do nového roku předsevzetí více cvičit, můžete začít třeba s pilates. Toto holistické (celostní) cvičení pomáhá lépe využívat tělo a mít ho pod kontrolou. Spolu s jógou patří mezi velmi oblíbené formy pohybu, protože podporuje správné fungování těla.

Co je pilates

žena cvičí pilates
Pilates pomáhá cítit se lépe. Foto: Pixabay

Pilates je cvičení, které prospívá zdraví a přispívá ke správnému držení těla a vylepšení ženské postavy. Cvičit samozřejmě mohou i muži. Věnovat se mu mohou lidé všech věkových kategorií. Protože existuje řada složitostních variant, může každý cvičit podle toho, jak mu to jeho kondice dovoluje.

Za vznikem pilates stojí Joseph Hubertus Pilates (1883-1967), který po 1. světové válce v New Yorku vymyslel nové cvičení, aby se zbavil svých zdravotních problémů. Jako malý trpěl astmatem a dalšími chorobami, které se rozhodl přemoci. Vrhl se proto na studium jógy a další východní učení. Inspiroval se ale také životosprávou starých Řeků a Římanů. Výsledkem je cvičení, při kterém vědomě spolupracuje mysl i tělo. Stejně jako při józe se klade důraz na správné dýchání.

Metoda pilates posiluje svaly celého těla. Především se zaměřuje na hluboké břišní a zádové svaly a kromě toho na svaly pánevního dna. Cvičením tedy dochází i k menšímu namáhání páteře.

Výhody cvičení pilates

Cvičení pilates nabízí řadu výhod. Především je to možnost prakticky cvičit kdykoliv a kdekoliv. Může se cvičit i v těhotenství. Tímto způsobem pohybu docílíte harmonie duše a těla a posilujete tak zdraví. V konečném důsledku pak i budete dobře vypadat. Intenzivní cvičení umožňuje využít všechny svaly.

Jak a kde cvičit

Začít cvičit můžete sami doma, někomu může vyhovovat spíše podpora dalších osob a bude navštěvovat hodiny pilates.
Cvičit se dá postupně, začít mohou i naprostí začátečníci.
Jednou z možností, jak se pilates naučit, je některá z kvalitních publikací. Určitě mezi ně patří i kniha Malá škola pilates, kterou vydala v r. 2017 Euromedia v edici Esence.

Velmi praktický titul naučí, jak si vytvořit vlastní sestavu. Díky praktickým obrázkům, popiskům a instrukcím se naučíte správně provádět jednotlivé cviky a ovládat tělo. Důležitá je nejen kontrola, koncentrace, ale i pevný střed těla, přesnost, plynulé pohyby a dýchání.

„Joe Pilates chápal dýchání jako způsob pročišťování plic – chtěl, abychom ‚z plic vyždímali všechen vzduch jako vodu z vypraného prádla‘.”

ukázka z knihy Malá škola pilates, příprava na cvik Labuť
Při cviku Labuť působíte na správné držení těla

Při cvičení se naučíte správnému držení těla, zpevníte ho, vymizí tak případné problémy s páteří. Získáte sílu a pružnost. Zjistíte, na co při cviku dát pozor a co naopak nedělat.

Cvičit můžete zcela bez pomůcek, hodit se ale může pružný pás, pilates obruč, činky nebo malý polštářek. Při cvičení podle Malé školy pilates člověk cítí podporu, protože má návrhy konkrétních cvičebních plánů až na 6 týdnů. Titul pomůže i se zhodnocením pokroku, když si nebudete jisti způsobem cvičení.

Navnadili jsme vás? Jdete to toho s námi?

Líbilo se? Dejte o článku vědět ostatním: