Jóga je v současné době stále populárnější. Můžeme se setkat s nejrůznějšími cvičebními formami jógy. Jednou z nich je i hormonální jóga, jejíž certifikovanou lektorkou a instruktorkou je Pavla Rožumberská, která nám tento styl přiblíží a řekne i něco o svých plánech týkajících se cvičení jógy.

pavla-rozumberska-cviceni-hormonalni-jogy
Foto: archiv Pavly Rožumberské

Jak jste se dostala ke cvičení jógy?
Od útlého věku jsem se věnovala moderní gymnastice, vystudovala jsem taneční konzervatoř a vůbec celý můj život provází pohyb. Po ukončení taneční kariéry mi život do cesty přivedl Vaška Krejčíka, který mě seznámil s jógou. Nyní už se jí věnuji třináct let a vím že to je láska na celý život.

Proč jste si vybrala právě hormonální jógu?
Na hormonální jógu mě přivedla kamarádka Radka, lékařka obezitologie a endokrinologie, která mě informovala o tom, že se jí pacientky často ptají na Hormonální jógovou terapii. Jelikož jsem sama cvičitelkou, Radka mě oslovila s tím, jestli o tomto tématu nevím něco víc, nebo jestli bych se mu nechtěla věnovat. Na internetu jsem zjistila že tuto terapii vymyslela paní Dinah Rodrigues z Brazílie a jednou z certifikovaných instruktorek u nás  je Adéla Vaculíková, která pořádá víkendové kurzy. Při absolovování kurzu mě překvapilo, že jsem tam jediná instruktorka jógy, která nepřišla s nějakým konkrétním problémem, ale pouze se zájmem o dané téma. Ostatních devatenáct účastnic, své potíže velmi otevřeně probíraly v příjemné a uvolněné atmosféře. Příběhy žen, které úspěšně vyřešily svá celoživotní trápení díky kurzu Adély mě naprosto fascinovaly a věděla jsem, že toto je správná cesta, kterou chci jít a šířit dál.

Komu je tato terapie určena a v jakých případech dokáže hormonální jóga pomoci?
Hormonální jógová terapie pomáhá při problémech způsobených hormonální nerovnováhou jako je předčasná menopauza, symptomy spojené s menopauzou (návaly, nespavost, podrážděnost, deprese, emocionální nestabilita, snížení paměti, ztráta vitality, nízké libido, urogenitální suchost, migrény), premenstruační syndrom (PMS), cysty na vaječnících, polycystické vaječníky (PCO, symptomy: nadměrné ochlupení, akné, přibývání na váze), ztráta menstruace a ovulace, neplodnost způsobená hormonální nerovnováhou, špatným prokrvením či svalovou křečí v pánevní oblasti, nebo srůsty na vejcovodech, osteoporóza, inkontinence, deprese, emocionální nestabilita, snížení paměti způsobené nízkou hladinou hormonů, štítná zláza (nedostatečná činnost štítné žlázy), nespavost, padání vlasů, lámavé nehty, suchá pleť a akné, syndrom karpálního tunelu.

Kdy je vhodné začít tento druh jógy cvičit?
Vhodné je cvičit pokud trpíte jakýmkoliv výše uvedeným problémem. Dále je Hormonální jógová terapie vhodná jako prevence pro všechny ženy od 35 let, v této době totiž přirozená hladina ženských hormonů začíná klesat.
Kromě odstranění výše zmíněných nežádoucích symptomů Hormonální jógová terapie podpoří váš celkový zdravotní stav, zvýší pružnost vašeho těla, pohyblivost kloubů, posílí plíce, detoxikuje organismus, zvýší metabolismus, vylepší tvar postavy i stav pleti, zvýší imunitu a napomůže omlazení těla i mysli.

pavla-rozumberska-hormonalni-joga
Foto: archiv Pavly Rožumberské

Jak se toto cvičení naučím?
Celou sestavu Hormonální jógové terapie se naučíte na víkendových seminářích či měsíčních kurzech. Vhodné je kurz absolvovat pouze u certifikovaých lektorek Hormonální jógové terapie vyškolených přímo u autorky terapie paní Dinah Rodrigues.

Kde ho mohu cvičit?
Pokud se naučíte celou sestavu Hormonální jógové terapie z výše uvedených kurzů, cvičíte pak v pohodlí svého domova kdykoliv během dne.

Jak dlouho jednotlivé cvičení trvá a jak pravidelně by se mělo cvičit?
Celá sestava trvá třicet až třicet pět minut. Vhodná je cvičit 3x až 4x týdně minimálně po dobu třech měsíců.

V současné době je také velmi moderní cvičení prostřednictvím internetu. Neuvažujete o možnosti, kdy by po zaplacení byly zpřístupněné lekce on-line a umožnily tak cvičení pro více lidí?
Co se týká Hormonální jógové terapie zcela jistě ne. Autorka paní Dinah Rodrigues má svou metodu chráněnou a šíří se pouze formou sobního předávání od svých vyškolených instruktorek. Další formy jógy se časem pomocí on-line lekcí také chystám zpřístupnit více lidem.

Máte nějaké další plány s tímto cvičením? Případně plánujete něco nového?
Nyní se pomocí svých kurzů a seminářů Hormonální jógové terapie budu snažit pomoci co nejvíce ženám odstranit jejich problémy tímto přírodním řešením. Další ženy pak namotivovat k tomu, aby se vyhnuly užívání hormonální antikoncepce a vůbec jakékoliv substituční léčbě, samozřejmě pokud je to možné.
Nyní budu veškerou svou pozornost věnovat právě chystaným kurzům, dále školení nových instruktorů v Poweryoga akademii Václava Krečíka, vlastnímu studiu na České akademii jógy a již zmiňovaným lekcím on-line na svém webu.

Za poskytnutý rozhovor děkujeme.

S certifikovanou lektorkou Hormonální jógové terapie Pavlou Rožumberskou se můžete setkat při cvičení osobně a na stránkách
www.hormonal-joga.cz.

Líbilo se? Dejte o článku vědět ostatním: