Jóga je bezesporu skvělým způsobem, jak zařadit do života pohyb. Pokud se toto cvičení provádí správně, má pro tělo řadu příznivých účinků. 

Na téma jóga už byly napsány desítky titulů, zaměřené různým stylem, odlišné kvality. Kniha Jógová terapie je dílem dvou autorů: Kristen Butera, profesionální cvičitelky jógy a jógové terapeutky a spoluautorem je Staffan Elgelid, který pracuje jako fyzioterapeut a cvičitel Feldenkraisovy metody a terapeutické jógy. Už tohle spojení dává tušit, že kniha půjde pěkně pod povrch a bude velmi podrobná. A když projdete prvních pár stránek, bude vám jasné, že první dojem nezklamal.

Titul obou cvičitelů je velmi detailní, jak textově, tak i názorně. Nechybí ilustrační černobílé fotografie, které sice nejsou vizuálně úchvatné, ale zato mají výbornou vypovídací schopnost. A to je to hlavní.

Co se týká správného cvičení, pohybu a dýchání vysvětluje kniha vše dopodrobna. Cviky jsou předvedené na základě dlouhodobého zkoušení a pozorování praxí obou autorů.

Jógová terapie je rozdělená do tří hlavních kapitol:

Jógová terapie je zaměřená přímo na konkrétního člověka a jeho problémy, na rozdíl od skupinové jógy. Nejedná se ale pouze o sport, ale i o určitý životní styl, do kterého se promítá rovnováha mezi prací a odpočinkem, výživa, vztahy, pohyb, ale i myšlenkové pochody. Jógová terapie se snaží o aktivní a vitální život.

Naučíte se správně dýchat a co je důležité, také se podíváte na to, jak zabránit zraněním. Vedle základních pozic čekají na ty zkušenější různé nástavby. U každého cviku dostáváte přesné informace, jak dýchat, jak správně aktivovat určité partie a spoustu dalších nezbytných tipů.

Na závěr knihy najdete přehled jednotlivých pozic, abyste se mohli blíže podívat na tu, kterou právě chcete provádět.

Kniha Jógová terapie je vhodná pro všechny: začátečníky, pokročilé, ale i pro učitele cvičení, tedy cvičitele. Jedná se o titul, který ani zdaleka není jen o sportu. Pomáhá uvědomit si lépe vlastní potřeby a uvést je do reality. Autoři vše velmi dobře vysvětlují jak slovy, tak pomocí fotografií. Tím, že budete správně cvičit, se zbavíte špatných návyků a bolestí.
Knihu Jógová terapie vydala v roce 2019 Grada.

Líbilo se? Dejte o článku vědět ostatním: