Chcete se co nejlépe stravovat? Pak to znamená zapomenout na dochucovadla. Přesto nebo právě proto si můžete dopřát maggi. Jedná se totiž o bylinku, která se správně jmenuje smil italský.

bylinka smil italský maggi
Smil italský nebo také maggi připomíná levanduli. Foto: pixabay

Zdálo by se, že smil italský má jasné kořeny. Ale omyl. Rostlinka pochází z Turecka. Rozšířený je ale i po celé Asii. Bylinka Helichrysum italicum vzhledově připomíná něco mezi rozmarýnou nebo levandulí a k tomu má žluté květenství, které bývá součástí suchých vazeb. Nejaromatičtěji voní po dešti a při promnutí připomíná kari.

Pěstování smilu

Italská slaměnka je stálezený keřík, který miluje slunce. Dorůstá výšky zhruba 60-90 cm. Vysaďte ho na vzdušné slunné nebo polostinné místo, kde je hlinitopísčitá a dobře propustná hlína. Zvládá ale i tu běžnou. Venku ale může být v našich podmínkách jen v létě, v zimě by mohl namrznout. Pokud ho dobře přikryjete, mohl by zimu přečkat. Jinak se mu bude dobře dařit v chladné místnosti s malou zálivkou. Se zálivkou opatrně i po celý rok. Smil se má zalévat pravidelně, ale málo. Při přemokření ho často napadá plíseň.

Kvete v červenci a srpnu. Smil se množí nejen semínky, ale i stonkovými řízky nebo třeba dělením trsů.

Kdy sbírat smil

Listy smilu se dají sbírat během celého roku.

Jak využít smil

Smil pro zdraví

Smil italský je léčivá bylina, ale doporučuje se opatrné dávkování. Jestliže nadrtíte čerstvé lístky, hodí se na otoky nebo modřiny, jizvy. Tento anioxidant především podporuje činnost jater, trávení, dýchacího systému a podporuje také obranyschopnost.

Smil italský obsahuje látky, které příznivě působí na lidský organismus, jako jsou třeba flavonoidy, silice (eugenol, geraniol, pineny), fytosteroly, hořčiny, třísloviny, alkaloidy, glykosidy a organické kyseliny.

Můžete z něj uvařit čaj, který se doporučuje při žaludečních problémech nebo při menstruačních křečích. Dobře působí na cévy. Maggi podporuje tvorbu žluči, stimuluje činnost jater, využít ho můžete také na odhlenění. Uvádí se také jeho zklidňující vliv.

Kromě antibakteriálních účinků pomáhá i protizánětlivými – při artritidě a revmatismu.
Využijete ho při bronchitidě inhalováním. Odvar také čistí průdušky.

Květy maggi se využívají jako součást masážních nebo aromaterapeutických olejů, které příznivě působí na lidský organismus. Dát si je můžete i do koupele. Ideálně v době, kdy jste unaveni, trpíte stresem a nespavostí.

Čistý olej z květů smilu patří mezi nejcennějších esenciální oleje. Neměl by se používat neředěný přímo na pokožku. Protože je velmi silný, není vhodný pro malé děti a těhotné ženy.

Smil v kuchyni

Chuť smilu připomíná kari, proto se především hodí pro přípravu orientálních jídel. Smil můžete přidat salátů, polévek, hodí se i k rybě, případně k pečenému masu, jako grilovací marináda. Výborně s ním dochutíte rýži. Nezapomínejte na malé dávkování, stačí jen pár lístků. Pro kuchyňské využití se doporučuje odrůda Currykraut, která je chuťově ještě výraznější.

Smil v domácnosti a na zahradě

Pokud zavěsíte usušený smil ve skříni, měli by se mu vyhýbat šatní moli. Odpuzuje prý divokou zvěř, tak se hodí vysadit i jako přirozená ochrana.

Líbilo se? Dejte o článku vědět ostatním: