Nepříjemnou součástí podzimu a zimy jsou nejrůznější nachlazení a viry. V té době je zapotřebí sáhnout po různých variantách pomoci. Právě eukalyptus je jednou z nich.

koala-eukalyptus
Koala se živí téměř pouze listy eukalyptu.

Eukalyptus neboli blahovičník je strom původně pocházející z Austrálie, dnes je však rozšířen po celém světě. V Austrálii jsou eukalypty hlavní potravní složkou koal. V současné době je známo zhruba 700 druhů eukalyptů. Rostou jako keře nebo stromy, liší se také velikostí a tvarem listů. Ty většinou mívají stříbrně zelenou barvu. Rostlina má bílé květy a plodem je čtyřhranná tobolka.
Pro léčivé účinky se využívají především listy (sušené nebo v podobě esenciálních olejů). Oleje jsou získávány z listů nebo větviček parní destilací.

Nejdůležitější součástí je v listech obsažená silice eukalyptol (cineol).

Pomocník nejen při respiračních onemocněních

Listy eukalyptu působí silně antisepticky, antibakteriálně, antivirově a analgeticky. Sáhnout po nich můžete při léčbě rýmy, kašle, ale také při zánětech, bronchitidě, astmatu nebo alergiích. Kromě toho se využívá při hojení ran. Další z užitečných vlastností je také odpuzování hmyzu (repelent).

Ideální je použít eukalyptus především zevně: k inhalacím, koupelím, masážím, zklidnění pokožky. Vnitřně také někdy pomáhá ke kloktání výluhu z listů. Dávejte ale pozor, protože tato velmi silná přírodní látka může při vnitřním podávání ve větších dávkách poškodit vnitřní ústrojí jako sliznice, ledviny a srdce.

esencialni-oleje
Esenciální olej z eukalyptu by měl být čistě přírodní.

Aromaterapie pomocí eukalyptu

U eukalyptu je nejznámější právě působení éterických olejů. Toto velmi silné antiseptikum pomáhá dýchací soustavě. Vdechováním se ředí hleny, lépe se pak vykašlávají. Z toho důvodu je eukalyptus výborný při problémech s dýcháním, včetně problémů s astmatem nebo při alergiích, bolestech dutin. Využití najde nejen při rekonvalescenci, ale také pro podporu imunity. Kromě toho uvolňuje při bolestech hlavy a slouží i k podpoře koncentrace. Pronikavá, povzbuzující a pročišťující vůně je také doporučována k meditacím, speciálně v době nachlazení.

Olej při nákupu pečlivě vybírejte

Při nákupu oleje dávejte pozor na to, aby byl 100% přírodní a aby tak neobsahoval přídavné látky, pouze tak bude plně účinný. Kromě toho se z etikety dozvíte, pro jaký účel je olej vhodný. Jestli je pouze k inhalaci do aromalampy nebo odpařovačů nebo jestli lze použít také neředěný na kůži – třeba k masážím, zklidnění pokožky po depilaci nebo bodnutí hmyzem a také při nachlazení pro potírání hrudníku.

Pěstování

Eukalyptus můžete i snadno pěstovat doma. Od jara do podzimu ho umístěte na zahradu nebo do chráněného místa na balkoně. Chladnější místo s dostatkem světla je ideálním prostorem. Přezimovat potřebuje v mírně vytápěné místnosti. Přítomnost této rostliny navíc odpuzuje drobný hmyz.

Zdroj: Aromaterapie od A do Z, Metafora, 2007

Líbilo se? Dejte o článku vědět ostatním: