Krásná rostlina mučenka prospívá nervovému systému
Plod mučenky pletní může nahradit marakuju, rostlina ale také prospívá zdraví.
Mučenka pletní (Passiflora incarnata), někdy se také říká mučenka opletní, je podobně jako její příbuzná, mučenka jedlá (plod marakuja), vytrvalá popínavá rostlina, která upoutá nádhernými velkými květy. Lidově se jí také říká „kristova koruna” nebo „kristův květ”, případně mučenka nachová. Mučenka roste poměrně rychle, vykvétá v červenci a pochází z jihu Spojených států.
Oválné masité plody (maypop) mají velikost slepičího vejce a jsou jedlé. Nakonec dosahují až oranžové barvy. Právě jimi se nahrazuje známější maracuja.
Rostlina miluje prosluněná místa a u nás ji najdete v bytech, sklenících nebo zimních zahradách.
V Tennessee je dokonce zařazena mezi národní rostliny, které rostou divoce. Ostatně Čerokézové jí říkali Ocoee.
Cenné látky v mučence
Rostlina obsahuje alkaloidy, glykoproteiny, flavonoidy (vitexin, isovitexin, apigenin, luteolin, schaftosid, isoschaftosid, swertisin). Flavonoidy jsou známé svým antioxidačním působením. Kromě toho posilují cévy. Luteolin podobně jako další flavonoidy má podle výzkumů (1) protirakovinový vliv.
V malém množství obsahuje kyanogenní glykosidy, které jsou ve větší míře jedovaté.
Mučenka pro zdraví
Právě příslušníci výše uvedeného indiánského kmene mučenku používali proti úzkosti, nespavosti, ale také vysokému tlaku. David Winston ve své knize Adaptogeny uvádí, že „mučenka má nejspecifičtější utišující účinek ze všech nervin” (látka s vlivem na nervovou soustavu). Mučenka se také konzumuje při bolesti hlavy v důsledku stresu.
Rostlina působí proti křečím hladkého svalstva, tedy jako spasmolytikum.
Kromě mírnění bolesti, astmatu, epilepsie, průjmu, se také zevně používá na ošetření vředů a hemoroidů.
Vědecká studie uvedla, že čaj z mučenky se může podílet na lepším spánku. Další zjistila, že mučenka pomáhá při odstraňování úzkostných stavů před operacemi. (2) Jiné vědecké studie zase informovaly o využití při symptomech drogové abstinence.
Rostlina se využívá celá, a to čerstvá i sušená. Z mučenky se pro zdraví sahá po nati. Mučenka se dá také zakoupit, ať už jako sušená nať – nebo také jako doplněk stravy, případně lék. Ve většině případů je mučenka pletní součást směsi spolu s dalšími rostlinami, případně komponenty.
Měli byste vědět
Mučenku nesmí konzumovat těhotné ženy (vyvolává předčasné stahy dělohy). Děti by rostlinu měly užívat pouze po konzultaci s lékařem. Stejně tak se doporučuje obezřetnost – domluva s lékařem – u léků typu sedativa, antispasmotika a anxiolytika. Nedoporučuje se při antidepresivech s inhibitory monoaminooxidázy.
Rostlinu není vhodné užívat dlouhodobě.
Využití mučenky v kuchyni
Plody mučenky opletní se využívají podobně jako marakuja. Připravuje se šťáva. Zralé plody se také dají zpracovat do marmelády a džemu.
Zdroj:
Léčivé rostliny. Ottův průvodce přírodou. Ottovo nakladatelství, 2010
David Winston, Steven Maimes. Adaptogeny. Triton, 2011
Zdeňka Navrátilová. Univerzita Karlova v Praze, Přírodovědecká fakulta, katedra botanikyPassiflora incarnata – obsahové látky
a léčivé účinky. 2015
Napsat komentář