Šalvěj lékařská je typickou tradiční bylinkou, která pomáhá při zánětech nosohltanu nebo třeba angíně. Může být díky krásným květům i nádhernou ozdobou záhonu.

Šalvěj byla vždy považována za tajemnou rostlinu a týká se jí řada pověr. Už Aztékové často platili daně, případně clo, semeny šalvěje, která byla velmi ceněná.

Šalvějí existuje velké množství, a to nejen okrasných druhů, ale také kultivarů. Pro zdraví volíme většinou šalvěj lékařskou, vybírat se dá ale i řada krásných letniček a trvalek, které se odvděčí nádhernými barvami.

listy šalvěje pomáhají zdraví
Šalvěj lékařská (Salvia officinalis) je dřevnatějící bylina s oválnými listy, které mají stříbrošedý nádech. Typické je modré květenství – může dorůst až do metru. Říká se jí také babské ucho, vlčí chvost nebo třeba muškátová bylina. Nejspíš pochází z Balkánského poloostrova.

Látky v šalvěji

Šalvěj je bohatý zdroj antioxidantů, které předcházejí nejen stárnutí, ale i zánětlivým onemocněním jako je třeba revmatická artritida.
Éterický olej obsahuje thujon, ceneol, kafr nebo eukalyptol, dále v rostlině nechybí třísloviny diterpenové hořčiny. Nechybí vitaminy skupiny B, vitamin P, dále minerální látky a také hormonálně účinné látky.

Šalvěj působí antimikrobiálně a protizánětlivě.

Šalvěj prospívá zdraví

O šalvěji se říká, že by měla vyléčit snad každou lehčí nemoc.

Silně aromatická rostlinka posiluje nervovou soustavu a mírně zlepšuje paměť.

Velmi účinné přírodní antiseptikum se často s oblibou využívá při zánětech dýchacích cest. Pomáhá při angíně a zánětech dutiny ústní, protože se postará o dezinfekci sliznice a zároveň hojí bolest v krku, ale třeba i zubů. Stačí rozžvýkat list rostliny nebo si můžete připravit silnější nálev a vykloktat si. Využít se mohou čerstvé i sušené listy.

Pomáhá při zažívacích potížích spojených s nadýmáním, průjmem, i lehčími křečemi.

ŠALVĚJ POMÁHÁ
* při snižování horečky,
* bolestech hlavy, kloubů nebo dokonce revmatismu,
* bolesti v krku, angíně a zánětu,
* dezinfikuje sliznici,
* klidní dutinu ústní při krvácení dásní,
* podporuje trávení,
* mírní nadměrné pocení,
* omezuje tvorbu lupů.

Šalvěj není vhodná pro těhotné a není dobré ji konzumovat dlouhodobě, poškodila by játra.

Pro léčebné účely i vaření se sbírají listy nebo celé vršky rostlinky před rozkvětem. Protože má ale velmi silné účinky, je třeba s ní nakládat velmi opatrně.

Šalvěj v kuchyni

Šalvěj samozřejmě patří i do kuchyně jako koření. Výrazná hořká kafrová vůně báječně ladí s tučným masem, třeba i rybami. Čerstvou ji můžete využít například v bylinkovém másle. Hodí se do společnosti heřmánku, máty, pelyňku, bobkového listu, tymiánu, kmínu nebo také česneku.

Pěstování šalvěje

Šalvěj snadno vypěstujete ze semene nebo z vrcholových řízků, pokud možno v dobře propustné štěrkovité půdě. Poměrně vděčná rostlina kvete zhruba od června až do podzimu. Šalvěj je víceméně odolná vůči chorobám a škůdcům. Pouze pozor na přemokření půdy.

Listy a květy sice přitahují včely nebo motýly, nevoní ale slimákům.

Zdroj:
Léčivé rostliny, Ottovo nakladatelství 2010
Byliny, Gill Daviesová, Euromedia – Esence, 2017

Líbilo se? Dejte o článku vědět ostatním: