Na opalování je potřeba si dávat pozor, nejen na dovolené, u rybníka, ale třeba i při prvních silných jarních paprscích. Ovšem ani v zimě na horách, když se slunce opře, dopřeje tělu slušnou dávku. Při opalování je třeba respektovat fototyp kůže, což je důležité, abychom se zbytečně nespálili. Pokud se tak přesto stane, máme pro vás několik tipů na rostliny, které zklidní a zregenerují pokožku.

Foto: archiv Styl života

Měsíček lékařský

Opalování v rozumné míře je zapotřebí. Ale může se stát, že sílu slunečních paprsků neodhadneme a výsledkem je začervenalá kůže. Jednou z nejvyužívanějších rostlin je měsíček, který nejenže prospěje zklidnění pokožky, urychlí regeneraci, ale také brání zánětu. Využít můžete nálev, případně měsíčkový olej, který důkladně vetřete do kůže.

Aloe vera

Druhou nejčastěji využívanou rostlinou je aloe vera. Je známá svými zklidňujícími účinky, podrážděnou pokožku ochladí a podpoří její obnovu. Pokud máte rostlinu doma, stačí odříznout list a příslušná místa potřít gelem. Případně si můžete zakoupit gel z této rostliny v obchodě.

Heřmánek pravý

Mezi naše tradiční bylinky patří i heřmánek lékařský, který v poslední době je neprávem opomíjen. Kromě toho, že zmírní bolest, zklidní a postará se o regeneraci pokožky.

Levandule lékařská

Levandulový olej je další z tišících pomocníků. Urychluje hojení různých kožních problémů, včetně spálení slunečními paprsky. Olej má analgetické, antibakteriální a protizánětlivé účinky. Nemusí se ředit (po vyzkoušení na malé části kůže), ale je třeba dávat pozor na to, že snižuje krevní tlak a neměly by ho používat těhotné ženy.

Mléčné výrobky

Zklidnit a ošetřit pokožku mohou také mléčné produkty. Ideální je tvaroh nebo také kvalitní jogurt. Obojí ideálně dobře vychlazené. Na pokožce se nechává zhruba 10 minut – než se zahřeje, pak se smyje vlažnou vodou.

Rajčatová šťáva

Trochu netradičním pomocníkem na spálenou kůži je rajčatová šťáva. Dobře rajčata rozmixujte a přeceďte. Vzniklou šťávou potírejte pokožku. Nechte působit asi 15 minut, a pak smyjte chladnou vodou. Šťáva obsahuje nejen vitamíny A a C, ale také rostlinné barvivo lykopen, známý antioxidant, který prospívá kůži.

Líbilo se? Dejte o článku vědět ostatním: