Ať už vyrážíte kamkoliv ven, je zapotřebí ošetřit obličej, případně tělo odpovídajícím opalovacím prostředkem. Čím, jak a kdy se mazat, aby vás pak netrápily následky přílišného opalování?

Sluneční svit je pro lidskou pokožku důležitý především pro tvorbu vitamínu D, ale nic se nemá přehánět. Přílišné slunění neprospívá lidské pokožce, podílí se na jejím rychlejším stárnutí a může způsobit rakovinotvorné bujení.

Jak zajistit zdravé opálení?

U moře se opalujte velmi opatrně
U moře se opalujte velmi opatrně

Lidskou pokožku je možno rozdělit na 4 fototypy.

Fototyp I

Nápadně světlá pleť s mnoha pihami, nazrzlé vlasy, světlé oči.
Velmi citlivá pokožka, na slunci vždy zrudne, nehnědne. Doporučená doba slunění je 5-10 minut.

Fototyp II

Světlá pleť, občasné pihy, vlasy blond až hnědé, oči modré, zelené, šedé.
Citlivá pokožka, na slunci vždy zrudne, hnědne jen málo. Doporučená doba slunění je 10-20 minut.

Fototyp III

Svěží světlehnědá pleť bez pih, vlasy tmavě blond až kaštanové, oči šedé nebo hnědé.
Normální pokožka, na slunci zrudne jen někdy, hnědne dobře. Optimální doba slunění je 20-30 minut.

Fototyp IV

Hnědá až olivová pleť bez pih, vlasy tmavě hnědé, oči tmavé.
Odolná pokožka, na slunci téměř nikdy nerudne, hnědne snadno. Běžná doba slunění je až 45 minut.

Právě v návaznosti na fototyp a na oblast, ve které se vyskytujete, a na daném ročním období, vybíráte přípravky s odpovídajícím SPF. Číslo ochranného faktoru, SPF (sun protection filter), udává poměr času, kdy je kůže chráněná filtrem vůči době, za kterou kůže bez ochrany zčervená. UV filtry mohou být chemické, fyzikální nebo hybridní. Dříve byly používány především chemické filtry, postupně se přechází na mechanické (fyzikální), případně hybridní. Nové filtry se nevstřebávají do kůže, proto nezpůsobují nepříjemné reakce a odrážejí všechny druhy slunečního záření. Navíc fungují hned a není potřeba čekat 30 minut, než proběhne chemická reakce.

Jak dlouho můžete bezpečně pobývat na slunci?

Pokud vás zajímá, jaký rozdíl je mezi SPF a UV, jedná se o to samé, pouze UV je starší název. Jak tedy spočítat, jak dlouho můžete bezpečně pobývat na slunci?

Vyberte odpovídající SPF faktor a vynásobte ho dobou, do kdy může určitý fototyp zůstat na slunci. Např. SPF 25 x 20 minut (doba, kdy se fototyp II spálí) dává výsledných 8 hodin.
Vyšší hodnota SPF vás lépe chrání před UVA a UVB zářením. SPF vyjadřuje hodnotu proti UVB záření, díky kterému mění kůže barvu (hnědne a rudne). UVA záření způsobuje stárnutí pokožky, tvorbu vrásek, stařeckých skvrn. Pokud je UVA v kroužku, znamená to, že tato ochrana dosahuje minimálně třetinu celkové hodnoty SPF. Při výběru byste měli dbát, aby přípravek obsahoval jak ochranu UVB, tak i UVA.

nivea-opalovaniCo se týká samotné výše SPF, ve vyšších polohách a u vody byste měli používat alespoň přípravky s SPF 30. S vyšším filtrem opálení přichází pomaleji a není tak intenzivní. V zájmu zdraví byste měli používat přípravky s odpovídajícím SPF a nevyžadovat maximální opálení.

Nezapomínejte také věnovat péči rtům. Krém na pleť není na rty vhodný, proto vybírejte z balzámů na rty, které obsahují ochranu proti UV záření.

Pokud možno, volte voděodolné přípravky, ale mějte na paměti, že ani ty nezajistí odolnost při smývání vodou nebo utírání po koupání. Proto se po dvou koupáních (resp. zhruba každé dvě hodiny) raději natřete znovu.

Nezapomeňte na to, že není zdravé trávit čas mezi 11. a 15. hodinou na slunci, jak pro děti, tak i dospělé. Dětská pokožka je oproti dospělé slabší a tudíž velice citlivá. Je tedy velmi důležité, aby děti používaly opalovací přípravky s vysokým stupněm ochrany, aby nedošlo k poškození kůže.
Respektujte fakt, že slunce svítí i přes mraky, proto ošetřete pokožku, i když je „pod mrakem”. Jestliže si chcete dopřát skutečně kvalitní opalovací kosmetiku, zaměřte se na tu dermatologicky testovanou.

Co se týká trvanlivosti, dávejte pozor na termín uvedený na obalu opalovacího přípravku a zároveň věnujte pozornost jeho barvě, vůni a konzistenci. Při jejich změně ho raději nepoužívejte.

Po návratu ze slunění se natřete krémem po opalování, který zklidňuje a zregeneruje sluncem podrážděnou pokožku a dokonale ji hydratuje.

Ochranou pro slunění je také užívání betakarotenu, které lépe připraví pokožku na sluneční záření a podpoří zabarvení pokožky. Můžete si ho dopřát v potravinách jako mrkev, rajčata, jahody nebo třeba meruňky. Napomoci mohou ale také další látky – vitaminy E, C, selen. Určitý podíl je přiznáván i známému antioxidantu, zelenému čaji.

Při pobytu na slunci nezapomínejte na pitný režim, nošení pokrývek hlavy a slunečních brýlí.

Líbilo se? Dejte o článku vědět ostatním: