Všichni prožíváme náročné období, které dokáží různí lidé odlišně zpracovat. Proto je potřeba pečovat o naši psychiku, která dostává více či méně zabrat. Pokud nechcete sáhnout po prášcích, můžete si pořídit bylinky pro zklidnění psychiky.

1. Meduňka lékařská

Meduňka lékařská (Melissa officinalis) je velmi rozšířenou bylinkou, která je u nás velmi známá na zklidnění, proti bolestem hlavy. Karmelitánští mniši už před staletími připravili bylinné kapky, které pro ně byly prospěšné právě z těchto důvodů. Název „karmelitánské“ jim zůstal.

Pokud budete hledat něco na zklidnění mezi bylinkami, nejspíš vás napadne právě oblíbená meduňka. Důvodem protistresových schopností je silice. Mírné sedativum pomáhá při nespavosti a oblíbené je také její cironové aroma. Čaj si můžete připravit z čerstvé i sušené meduňky.

2. Mateřídouška úzkolistá

Mateřídouška úzkolistá (Thymus serpyllum) je druhem tymiánu. Také tato bylinka klidní nervovou soustavu a navozuje příjemný spánek. Je vhodná i pro malé děti. Kromě nervů zklidňuje i trávení.

3. Dobromysl obecná

Dobromysl (Origanum vulgare) kdysi sloužila k odhánění zlých duchů a tradiční medicíny jí přisuzují i podporu dobré nálady. Oregano je díky svým éterickým olejům velmi aromatické.

Dobromysl většinou používáme v kuchyni, ale z voňavé bylinky po promnutí můžeme připravit i čaj na zklidnění a lepší spánek.

oregano je snadno dostupná bylinka

4. Bazalka pravá

Když čerstvou bazalku pravou (Ocimum basilicum) budete žvýkat, zklidníte podráždění žaludek. Podle Mexičanů nošení sušené bazalky na krku přináší spokojenost a štěstí. Také se ukázalo, že silice a éterické oleje mají kromě jiného vliv na úzkost, nervozitu, migrénu. Nemusíte si nutně připravit čaj, stačí si i přivonět k bylince. Pokud si budete chystat čaj, dejte pozor na dávkování, větší množství než lžička sušené / dvě lžičky čerstvé bazalky může vyvolat neklid.

5. Chmel otáčivý

Chmel otáčivý (Humulus lupulus) je cenný nejen pro výrobu piva, ale nabízí i jiné účinky. Ze zralých šištic se připravuje výluh. Lžička sušených rozdrcených šištic chmele se zalije hrnkem studené vody a nechá se zhruba 8 hodin odstát. Po scezení nápoj mírně přihřejete a můžete pít. Podobně jako ostatní bylinkové čaje se nemá pít častěji než 3x denně. Není vhodné ani dlouhodobé popíjení (déle než 3 měsíce). Obsažený lupulin klidní nervovou soustavu a podrážděný žaludek, což často bývá propojené.

6. Heřmánek pravý

Heřmánek pravý (Matricaria recutita) patří po meduňce mezi nejznámější uklidňující bylinky. Jako léčivá látka se tu uplatňují silice z okvětních lístků. Heřmánkový čaj ulevuje při nechutenství, zažívacích potížích, nespavosti, migréně, při podráždění nervové soustavy a třeba i při svalových křečích.

7. Třezalka tečkovaná

Třezalka tečkovaná (Hypericum perforatum) je známá svým vlivem na deprese a ví se také o jejím antivirotickém působení. Účinnými látkami jsou hypericin a hyperforin, přičemž hypericin, má podobný způsob účinků, kterými působí obvyklé léky na deprese. Ale pozor, pokud užíváte léky na deprese, konzultujte s lékařem, jestli jsou pro vás lepší léky nebo třezalka. Pokud berete jakékoliv léky, informujte se, jestli můžete popíjet třezalku. Při jejím užívání také nemůžete na sluníčko.

8. Kozlík lékařský

Kozlík lékařský (Valeriana officinalis) má tak trochu nevábnou vůni, která spíše láká kočky. Používá se jako tinktura, nebo ve směsích, kde se její odér ztratí. Známe ho také jako součást Valeriánských kapek na zklidnění. S touto bylinkou je třeba zacházet opatrně, přestože má vliv na úzkosti, nervové poruchy, bušení srdce, v malých dávkách zklidňuje, ale nesmí se užívat dlouhodobě.

9. Levandule lékařská

Levandule lékařská (Lavandula angustifolia) je považována za přírodní antidepresivum. Tiší také migrény a další bolesti. Její síla je především v aromaterapii. Éterické oleje krásně provoní byt a vytvoří pohodovou atmosféru. Kromě olejíčků existují i různé sáčky, případně svázané usušené trsy.

Popíjení čajů můžete doplnit o další způsoby podpory psychicky. Pokud začnete mít větší potíže, vyplatí se co nejdříve kontaktovat odbornou pomoc.

Zdroj:
Wikipedia
Magdaléna Staňková-Kröhnová, Bylinky pro děti a maminky (1-2), Grada
Axel Gutjahr, Bylinky pro každého, Grada
Gill Daviesová, Bylinky, Esence

Líbilo se? Dejte o článku vědět ostatním: