Heřmánek pravý je jednou z nejznámějších tradičních bylinek. Jeho vůně se dříve nesla řadou domácností. Jak rostlinu rozpoznat od rmenu a jak využít jejích účinných látek?

Heřmánek pravý (latinsky Matricaria chamomilla a Matricaria recutita), česky se mu říká i heřmánek lékařský, kamilka, polní heřmánek nebo třeba jahodníček je jednoletá aromatická léčivá bylinka z čeledi hvězdnicovitých, původem z východního Středomoří.

Často se využívá v kosmetice, ale i léčitelství a homeopatii, případně pro svou výraznou vůni i v aromaterapii.

Heřmánek roste nejen na polních cestách, ale i v zahradách. Využíval se už ve starém Egyptě při balzamování, ale také k léčbě nemocných. Pro léčebné využití se sbírá květ.

Jak poznat heřmánek

Heřmánek se často plete se rmenem rolním. Heřmánek má ale vypouklé duté květní lůžko a vyniká typickou nasládlou chutí. Existuje i heřmánek terčovitý, nemá ale hojivé a protizánětlivé vlastnosti.

Účinné látky

Mezi účinné látky heřmánku patří hlavně bisabololoxidy a levomenol, proazuleny, sesquiterpenlanktony, flavonoidy, kumariny a také fenolkarbonové kyseliny.

Foto: Pixabay

Jak heřmánek prospívá zdraví

Heřmánek má stahující, zklidňující, protikřečové a protizánětlivé účinky. Bylinka pomáhá při hojení ran, v aromaterapii mírní stres. Uvádí se také schopnost zpomalovat množení virů herpes simplex a některých bakterií jako jsou streptokoky. Užívá se nejen vnitřně, k inhalování, výplachům, ale také zevně, třeba k sedacím koupelím. Protože zklidňuje, dá se využít i po spálení od slunce. Má lehce projímavé účinky. Je třeba dávat pozor na bylinky z kvalitního zdroje, protože připravené nálevové sáčky často obsahují minimum účinných látek.

Heřmánek pomáhá v následujících případech:

  • nachlazení,
  • záněty a zklidnění dutiny ústní,
  • ekzémy, kožní nemoci, akné,
  • žaludeční a střevní potíže (nadýmání, nechutenství),
  • úprava menstruace, menstruační bolesti,
  • migréna, zklidnění;
  • snižuje hladinu cukru v krvi,
  • vředy, hemoroidy.

Heřmánkový čaj na zklidnění trávení se připravuje z polévkové lžíce květů. Zalije se čtvrt litrem vařící vody a luhuje se 5-10 minut. Pije se vlažný po přecezení a nesladí se. Je možno vypít maximálně tři hrníčky denně.

Měli byste vědět

Heřmánek patří mezi velmi silné bylinky, uvádí se, že se jedná o jedno z přírodních antibiotik. Proto by se s ním mělo zacházet opatrně. Není tedy vhodný pro dlouhodobé užívání. Vnitřně se nedoporučuje užívání dětmi mladšími 3 let.

Využití v kosmetice

Také v kosmetice se heřmánek bohatě využívá. Od pleťových vod, přes mýdla, až po krémy. Blondýny sází na krásu vlasů po ošetření nálevem z heřmánku. Mírně barví do zlatavého nádechu a vlasy jsou pak velmi lesklé.

Zdroj:
Léčivé byliny, Ottovo nakladatelství, 2010
Gill Daviesová. Byliny, Euromedia – Esence, 2016

Líbilo se? Dejte o článku vědět ostatním: