Neustálé výkyvy teplot, to je přesně to, co nás provází poslední rok téměř neustále. A příští dny mají být opět velice pestré. Pomalu začíná podzim a teplotní šoky zase přinesou zvýšený počet nachlazení.

šípkový čaj na podporu imunity
Šípkový čaj pomáhá proti nachlazení. Foto: pixabay.com

S přicházejícím nachlazením můžete zkusit bojovat přírodními prostředky. Připravili jsme několik tradičních tipů, abyste byli připraveni, až je budete potřebovat. Čím dříve začnete s bojem, tím větší je šance na vítězství.

Jak se bránit nepříjemným rýmám, kašli

Bolest v krku: Priessnitzův zábal – šátek, igelit a kousek textilu namočený do studené vody. Látku namočte do co velmi studené vody a obalte krk. Překryjte igelitem a dobře utěsněte.
Při škrábání v krku můžete cucat hřebíček, který má protizánětlivé účinky.

Hned při prvních známkách kašle perfektní šťáva z cibule smíchaná s medem.

Popíjejte ohřátou Vincentku. Používá se s mlékem, které ale zahleňuje. Proto ho dávejte málo. S medem také opatrně, jeho krystalky mohou při kašli spíše dráždit. Kloktat můžete i vývarem ze šalvěje.

Proti nachlazení velmi pomáhá zázvor, cibule (vdechování čerstvě nakrájené). Uvařte si zázvorový čaj s citrónem a medem, přidat můžete i skořici, která je kromě jiného výborná na prohřátí organismu. Nezapomeňte, že zázvor v malé míře je všelék.
Zásobárnou vitamínů je i křen. Nastrouhejte dvě lžíce křenu a můžete je dochutit lžící medu. Účinná verze je i: nastrouhaný zázvor, med a citron.

Posilující vývar. Nakrájejte česnek a cibuli a vařte je asi 3 minuty. Slitý a zchlazený vývar popíjejte.

Posilující schopnost má i echinacea neboli střapatka nachová. Používají se extrakty ze suchých kořenů a natí event. lisovaná šťáva z nati. Podobně působí i zinkové pastilky nebo sirupy. Užívejte ihned při prvních příznacích.

Pro uvolňování hlenů pomůže třeba jitrocelový sirup nebo například bylinkový čaj s diviznou, černým bezem, hluchavkou bílou, lípou a heřmánkem. Přidat můžete i šípky. Mezi bylinky na odhlenění dýchacích cest patří třeba také dobromysl, tymián nebo zázvor.

Rýmu spustí namáčení rukou až po lokty do horké vody (jak snesete), do které jste nasypali hrstičku soli. Když začne voda chladnout, šup do tepla.

Úlevu proti rýmě přinesou inhalace.  Inhalovat nad vroucím hrncem s hadrem přes hlavu můžete třeba Vincentku nebo bylinky jako šalvěj, máta, eukalyptus, tymián.
Používají se i výplachy nosu silným solným roztokem, který vdechnete do nosu. Jedná se o trochu agresivnější metodu.

Uvařte si kuřecí (slepičí) polévku. Receptů je bezpočet. Můžete zvolit jednoduchý, kdy vyvaříte maso, kosti a kůži a přidáte několik stroužků česneku. Nebo případně zkuste následující hřejivý vývar. U dětí se vyvarujte chili.
Čtvrt kuřete, 2 cibule, 2 hlavičky česneky, ca 10 kuliček pepře, 10 kuliček koriandru, 5 kuliček nového koření, 2 bobkové listy, tymián, kousek čerstvého zázvoru, sušené chili, muškátový oříšek, libeček, celerová nať, 1 mrkev, 1 petržel, pórek, celer, list kapusty, tuk na restování.

Myslete na to, že med, citron nebo česnek ztrácí v kontaktu s vařící vodou důležité vitamíny. Pokud chcete skutečný účinek, přidávejte je dodatečně.

Prevence

Dopřejte si vitamín C ať už v přírodní (šípkový čaj, česnek, křen) nebo syntetické podobě. Denně byste do sebe měli dostat max. 500 mg tohoto vitamínu. Větší množství tělo většinou nevyužije.
Můžete si třeba připravit teplý citronový nápoj ze 2 citronů vymačkejte šťávu a smíchejte ji se 2 lžícemi třtinového cukru a zalijte teplou vodou. Pijete každé ráno před jídlem během chladného období.

Zásobárnou vitamínů je třeba kromě podzimního ovoce jako ostružiny nebo švestky i kysané zelí.

Důležité je i zvlhčování nosní sliznice. Čistou nosní sliznici dobře udržuje třeba stříkání Vincentky.

Nezapomínejte, že proti bacilům pomáhá:

  • Dostatečně dlouhý spánek – alespoň 7 hodin a naučte se relaxovat. Odbourávejte stres, který negativně působí na imunitní systém
  • Rychlé procházky na čerstvém vzduchu. Alespoň půlhodinové procházky jsou důležité pro čerpání vitamínu D nezbytného pro imunitní systém.
  • Saunování. Pokud se budete saunovat alespoň jednou (raději dvakrát) týdně, měli byste výrazně posílit svůj imunitní systém.
  • Pravidelná konzumace jogurtů s probiotiky. Ochráníte nejen trávicí ústrojí, pozitivně se projeví i na dýchacím traktu
  • Dostatečný pitný režim. Tmavší moč znamená, že byste měli pít více.
  • Pravidla hygieny. Myjte si často ruce, při kašli a kýchání nepoužívejte ruce ale kapesník a nesahejte si zbytečně na obličej. Pokud jste se dotkli něčeho, co držela nemocná osoba, můžete se takto nakazit.

 

Líbilo se? Dejte o článku vědět ostatním: