Chladné období přeje respiračním onemocněním. Opatření na podporu zdraví se nabízí celá řada. Důležité přitom také je, jak pečujeme o dýchací cesty. A právě na ni se dnes zaměříme.

Foto: archiv redakce

Pro dýchací soustavu je velmi důležité, za jakých podmínek dýchá. Jestli je vzduch suchý, nebo vlhký. Při zvlhčování vzduchu se dají také využít nejen různé přístroje, ale také různé esenciální oleje, které zlepší zvlhčení dýchací sliznice a zároveň mohou mít antivirový vliv.

Respirační choroby – prevence

Mezi osvědčené antivirové esenciální oleje patří třeba eukalyptus, tea tree, tymián. Umožňují nejen zvlhčení sliznice, ale také usnadňují rozpouštění hlenu a vykašlávání, takže se celkově lépe dýchá.

Pokud chcete použít esenciální olej na tělo, doporučuje se smíchat s nosnými oleji. Jinak by totiž mohl vyvolat podráždění. Mezi nosné oleje patří třeba olivový, arganový, jojobový, ale i mandlový. Na hrudník například smíchejte 50 ml mandlového oleje s 10 kapkami esenciálního eukalyptového oleje. Oleje můžete využít při koupeli, saunování, ale dají se dát i doma (nebo třeba v kanceláři) do odpařovače, aromalampy, difuzéru.

Můžete sáhnout po samostatných esenciálních olejích, nebo se dají pořídit různé směsi. Takovou je třeba i nová řada od Saloos Nachlazení & Imunita. Protože v ní najdete kromě zmíněného eukalyptu, tymiánu a tea tree také ještě borovici a ravintsary a další účinné oleje, jedná se o silnou podporu při respiračních onemocněních. Tyto olejíčky ale také mohou dobře pomoci jako prevence.

Tajemná ravintsara se získává z kafrovníku lékařského (nebo také skořicovník kafrový) a je vůní podobná eukalyptu. Je o ní známo, že nejen uvolňuje nos a působí proti kašli, ale i chrání proti širokému spektru infekcí. Jako podobné kafrové a citrusové vůně dodává energii.

Ať už si vyberete kterýkoliv esenciální olej nebo směs olejů, jedná se o součást podpory, kterou nabízíte organismu. Omezíte tak výskyt respiračních onemocnění, nebo bude jejich používáním přispějete k rychlejší léčbě.

Líbilo se? Dejte o článku vědět ostatním: