Stále více lidí se podrobněji zajímá o to, co konzumují. Cena je stále důležitá, přesto velkou roli hraje kvalita potravin. Cesta k dobrým potravinám není zas tak složitá.

Na podzim si řada z nás chce udělat zásoby na zimu. Sušené ovoce v obchodech často není podle našich představ, je plné látek, které konzumovat opravdu nechceme. Možná byste rádi i trochu zeleniny zamrazili nebo jablka dali do sklepa, abyste si pro ně mohli dojít v případě potřeby.

Trendem je stravovat se z lokálních surovin, které byly pěstovány šetrně. Není úplně nutné mít vlastní zahrádku, i když alespoň ta bylinková se vejde všude. Stačí vědět, kam se za potravinami vydat. Vybrali jsme několik tipů, které vám pomohou při hledání farmáře nebo někoho, kdo má přebytky ze zahrady a nabízí je. I tak je dobré se zeptat, jakým způsobem potraviny pěstují, případně zpracovávají.

kedlubna, ředkvičky, papriky

Z vaší zahrádky

Jedním ze zajímavých projektů je Z vaší zahrádky. Sdružuje ty, kteří projevili zájem nabídnout ovoce, zeleninu, ořechy, houby, bylinky, ale také živočišné produkty, rostlinné produkty, dokonce i květiny nebo dřeviny. V projektu nabízejí jak farmáři, tak i zahrádkáři s přebytky. Stačí zadat požadovanou potravinu a lokalitu, a kvalitní potraviny jsou zase o kus blíž. Kromě základních informací o nabízejících najdete i hodnocení uživatelů.

České biopotraviny

Adresář farmářů je projektem Hnutí DUHA, který aktuálně zahrnuje necelých 800 farem, KPZ (Komunitou podporovaných zemědělství), bedýnek, bioklubů a ostatních míst. Hledat můžete podle polohy, činnosti a podobně. K dispozici je také v podobě aplikace pro Android.

Sousedova zahrada

Projekt Sousedova zahrada je už podle názvů zaměřena na přebytky ze zahrad. Na stránce můžete najít ovoce, zeleninu, živočišné a další produkty. Nastavit se dá cenový limit, orientovat se můžete i podle mapy. Možná zjistíte, že zajímavý zdroj ovoce nebo zeleniny máte hned za rohem.

Na ovoce

Velmi zajímavým projektem se jmenuje Na ovoce. Na mapě nabízí možnost podělit se o místa, na kterých si můžete nasbírat ovoce nebo bylinky zdarma. Míst, která nejsou soukromá, a přesto je nikdo nevyužívá, je spousta. Portál ale nabízí mnohem více. Aktuality pro zahrádkáře a spoustu zajímavých článků a tipů.

Už víte, kam se obrátit, když chcete kvalitní potraviny? Máte svého farmáře nebo se domlouváte se sousedem, který rád přenechá přebytky? Podělte se se zkušenostmi v diskuzi pod článkem.

Líbilo se? Dejte o článku vědět ostatním: