mandaly-vybarvovani-podle-naladyKdyž k nám časem přišla mánie vybarvování, říkala jsem si, že tohle se mě rozhodně netýká, že na to, abych si hrála jako malá, nemám čas. Uběhlo pár týdnů a našla jsem titul Mandaly – vybarvování podle nálady, který vydalo nakladatelství CPress na jaře. Mandaly mě zaujaly už dříve, a proto jsem neodolala a – světe div se – knihu si objednala.

Tento titul není jen tak obyčejnou omalovánkou. Hned na úvod se totiž dozvíte spoustu informací o mandalách. Ať už o jejich tvorbě nebo o vybarvování. Dozvíte se, že mandaly používal při svých terapiích švýcarský psychiatr Carl Gustav Jung nebo Američanka Joan Kelloggová, která na něj navázala a interpretovala tisíce mandal.

Získáte tipy, jak si vybrat mandalu a odkud kam začít malovat. Přečtete si i základní informace k interpretaci barev. Vždy jsou uvedené zdroje, takže v případě zájmu můžete studovat dál.

Mandaly jsou v knize rozděleny do jednotlivých skupin podle významu a etapy, ve které se nacházíte: prázdnota, blaženost, labyrint atd. Vždy, když mandalu dokončíte, můžete věnovat několik minut vyplnění ankety na téma co pro vás mandala a jednotlivá převládající barva znamená, co jste při malování cítili a podobně. Díky práci s mandalou se zklidníte, obzvlášť pokud nebudete měnit směr malování. Při malování byste měli sledovat své myšlenky a pocity, které se objeví. Možná, že se vám nakonec podaří pouze nevybarvovat dané mandaly, ale dokreslovat do nich další tvary a obrazce. Třeba si nakonec vytvoříte i mandalu vlastní. Na úplný závěr vše můžete vyhodnotit, což vám třeba přinese i řadu nových informací o své osobě.

mandaly-vybarvovani-podle-nalady-ukazka
Autorka knihy Zuzana Řezáčová Lukášková je arteterapeutka, která pracuje s mandalami již řadu let. Od roku 2004 vede kurzy jejich kreslení a roku 2010 založila Centrum Mandala (www.centrum-mandala.cz), kde se věnují i dalším expresivním terapiím jako arteterapie, dramaterapie apod. Roku 2014 dokonce získala jako první certifikát v ČR na terapii s mandalovým diagnostickým testem, který je základem této knihy.

Mandaly – vybarvování podle nálady je skvělou možností, jak se zklidnit a vytvářet něco krásného. Máte výbornou příležitost strávit krásné chvíle při vybarvování a kreslení 60 mandal rozdělených do 12 typů. Jestliže získáte pocit spokojenosti a pohody, čas strávený vybarvováním se určitě vyplatil, ať už uslyšíte jakékoliv komentáře z okolí. Pokud vás toto malování nadchne, možná pořídíte podobnou knihu i dětem. Má název Mandaly pro děti – písmenkové.

Líbilo se? Dejte o článku vědět ostatním: