Máte v okolí člověka s depresí? Tato kniha Huuba Buijssena radí, jak těmto lidem pomoci, aniž byste ohrozili sami sebe. Získáte návod a spoustu tipů, jak jednat s těmito nemocnými.

Odborníci se shodují v tom, že deprese se těžko vysvětluje někomu, kdo ji nezažil. Je děsivá a intenzivní. Každá deprese má spoustu podob a pro stanovení diagnózy musí vykazovat alespoň pět z devíti symptomů ze seznamu.

184stránková knížečka popisuje možné příznaky, řeší výskyt deprese u seniorů a u dětí a uvádí různé důvody a rizikové faktory, ale také to, jak toto onemocnění rozpoznat.

Druhá část knihy je věnována hlavnímu tématu této příručky, jak pomoci depresivnímu blízkému.

V třetí části se zabývá léčbou, tedy psychoterapií a hledá takové varianty uvedené léčby, které v širokém poli druhů psychoterapie skutečně pomáhají. Vysvětluje také výhody a nevýhody antidepresiv.

Čtvrtá část vysvětluje vhodný postup od samotného uvědomění si nemoci, přes hledání pomoci, správně stanovenou diagnózu od praktického lékaře, až po správnou léčbu a péči od správného terapeuta.

Pátá část řeší stavy a pocity, které prožívají lidé okolo nemocných s depresí.

V šesté závěrečné části dostáváte jako blízká osoba nemocného konkrétní rady, jak postupovat, abyste nakonec nepotřebovali odbornou pomoc vy sami.

Autor opakovaně volá o odbornou pomoc a zdůrazňuje obrovský význam právě pomoci od blízkých. Ta samozřejmě musí probíhat tak, abyste si neublížili sami. Útlá knížka je skutečným pomocníkem plným rad a tipů, které mohou opravdu pomoci.

Kniha Deprese: Jak pomoci a neztratit sám sebe je psaná velmi srozumitelným jazykem a výborně se v ní orientuje. Díky této knize se člověk může mnohem lépe chovat k nemocnému, pomáhá rozvíjet různé přístupy k rozpoznání stavů a navádí k tomu, jak se s náročnou situací vypořádat.

Zjistíte, že s citlivým přístupem, trpělivostí, ale zároveň bez nadměrné ustaranosti a řadou dalších rad, se postupně podaří vzniklý stav změnit. Po přečtení této knihy už nebudete tak bezradní jako zpočátku.

Huub Buijssen je nizozemský psychogerontolog, klinický psycholog a autor, který již dvacet let vede školení koučovacích rozhovorů ve svém školicím středisku. Žije v nizozemském Tilburgu. Jeho kniha získává na internetu velmi příznivé reakce.

Nakladatel: Grada, 2021, Depression. Helfen und sich nicht verlieren: Ein Ratgeber für Freund und Familie, 7 vydání, 2020, 184 str.

Líbilo se? Dejte o článku vědět ostatním: