Dýně se už dávno nezpracovává jen do kompotů, má řadu kulinárních podob. Tato zelenina má ale také vliv na zdraví. Tykev pomáhá trávení, imunitě, ale má i další účinky. Prozradíme, které to jsou.

Nutriční využití dýně

Dýně obsahuje velké množství betakarotenu, vitamínu A, C, dále vitamínu E a folátu (vitamín B9). Z minerálních látek je zastoupen draslík, fosfor, vápník, hořčík, sodík, železo. Naprostou většinu dýně tvoří voda. Zdravá je nejen dýně, ale i její semena. Kromě zinku jsou cenná i pro vitamín K, hořčík, mangan, fosfor, železo a měď.

Zásobárna antioxidantů

Dýně je plná antioxidantů, což napovídá jejich prospěšnost při snižování rizik chronických nemocí, které mohou být způsobeny vlivem nadměrného množství volných radikálů. Důležitá je přítomnost vitamínu A, jehož význam je důležitý pro podporu silného imunitního systému.
Vitamín A ve spojení s luteinem a zeaxanthinem v dýni přispívá k péči o zrak (jeho kvalitě, na dalekozrakost a krátkozrakost vliv nemají).

Vitamín C je nejen antioxidant, ale také podporuje tvorbu bílých krvinek a hojení ran. Jako antioxidanty mohou fungovat i karotenoidy a bylo prokázáno, že vyšší příjem karotenoidů pomáhá při prevenci proti rakovině.

Málo kalorií pomáhá hubnutí

Dýně je plná živin, ale má nízký obsah kalorií (30 kcal / 100 g). To je důvodem, proč je tato zelenina skvělá nejen pro hubnutí, ale i zdravou životosprávu.

Dýně má dostatek vlákniny, což pomáhá nejen k péči o trávicí systém, ale i ke snižování chuti k jídlu.

Dýňová semínka jsou navíc cenným zdrojem zinku. Ten má protizánětlivé schopnosti a kromě toho prospívá kůži, nehtům i vlasům. Také pomáhá při hojení ran. Mezi další prospěšné vlastnosti těchto semínek je působení na zvětšení prostaty. Kromě dezinfekce střev prospívají i močovým cestám (zánět močových cest, potíže s ledvinami) a podporují zdravý stav srdce a cév.

Vliv dýně na zdraví
* podpora imunity,
* protizánětlivý účinek,
* podpora trávení – zácpa, průjem, lepší fungování střev,
* hojení ran,
* kožní problémy,
* péče o zrak,
* močové cesty, ledviny
Líbilo se? Dejte o článku vědět ostatním: