V dnešní hektické době má řada lidí problémy s bolestí hlavy, stresem, ale i nespavostí. Na tyto potíže má bylinková lékárna hned několik pomocníků. Po kterých sáhnout, aby se vám ulevilo?

Bolest hlavy může mít různé podoby. Může být různě silná. Od malého občasného pobolívání, kterému nevěnujeme pozornost, až po velké prudké bolesti. Někdy bolí hlava na spáncích, jindy na temeni, někdy dokonce máte pocit, že vám praskne celá hlava. Jestliže se problémy objevují zřídka, můžete vyzkoušet některou z následujících bylinek. Pokud by ale byla velká a opakující se, je třeba vyřešit, odkud se bere. Pak je třeba navštívit lékaře, aby provedl vyšetření.

Levandule je velkým pomocníkem na zklidnění. Foto: Freepik

Levandule lékařská

Levandulový záhon už na pohled působí na většinu lidí jako klidová zóna. Vůně z levandule se využívá v aromaterapii, protože má zklidňující vliv. Zbaví úzkostí a přispěje ke klidnému spánku. Levanduli je možné využívat v různých podobách. Usušenou, v podobě éterického oleje, i jako sirup. Olejíčkem můžete potírat spánky, ale i ho kápnout do koupele.

Meduňka příjemně zklidňuje. Foto: archiv redakce

Meduňka lékařská

Meduňka patří mezi velmi známé bylinky na zklidnění. Protistresový elixír využijete na nespavost, neklid, podrážděnost, ale i při úzkostech a depresi. Pokud je důvodem vaší bolesti hlavy stres a nervozita, je meduňka skvělá. Nejčastěji se připravuje čaj, ať už z čerstvé nebo sušené meduňky. Jednou z možností je také tinktura. Tu připravíte tak, že listy rostlinky necháte vylouhovat v alkoholu (třeba čistá vodka). Používat se hodí i jako prevence. Další možností je sirup. Přidat ji ale můžete i do nápojů a salátů. Když budete meduňku konzumovat, je třeba počítat s tím, že má mírně narkotické účinky. Neužívejte ji dlouhodobě.

S třezalkou tečkovanou opatrně. Pozor na slunce a další vlivy. Foto: FinjaM z Pixabay

Třezalka tečkovaná

Třezalka je typická svými silně žlutými květy. Je známá jako přírodní antidepresivum, na zlepšení nálady i při nespavosti. Z třezalky si můžete připravit čaj, případně olej. I s touto bylinkou je třeba zacházet opatrně a neměla by se používat dlouhodobě. Než ji začnete konzumovat, poraďte se s lékařem. Obzvláště, pokud berete antidepresiva, léky proti migréně, ale také u léků podporujících srážlivost krve. Pokud se chystáte na slunce, třezalku určitě nekonzumujte. Způsobuje totiž citlivost pokožky vůči UV záření, mohla by vám způsobit i těžké popáleniny.

Kozlík lékařský je základem pověstných valeriánských kapek. Foto: horndesign z Pixabay

Kozlík lékařský

Kozlík zlepšuje kvalitu spánku, pomáhá při úlevě od stresu, s relaxací a bolestí hlavy. Připravit si z něj můžete čaj. Z kozlíku se také připravují valeriánské kapky. I v tomto případě neužívejte dlouhodobě, protože je návykový. Maximálně měsíc. Pak kozlík vysaďte. Je skvělý jako přísada do koupele. Z rostliny se sbírá kořen, a to v říjnu a listopadu.

Rozmarýn je další z voňavých bylinek, které se využívají i v kuchyni. Foto: archiv redakce

Rozmarýn

Šalvěj rozmarýna prokrvuje tkáně a zvyšuje krevní tlak. Má vliv na nervový systém, využijete ji při úzkostech, při špatném spánku, na zmírnění bolesti hlavy, případně migrény. Také podporuje paměť. Připravit si můžete výluh, a přidejte ho do koupele. Další variantou je tinktura, případně esenciální olej. Při vtírání do kůže pozor na otevřené rány a kontaktu s očima.

Kopretina řimbaba je pověstná svým vlivem na bolest hlavy. Foto: Hans z Pixabay

Kopretina řimbaba

Na mírnění bolestí hlavy je vyhlášená kopretina řimbaba (řimbaba obecná). Působí i na migrény. Pomáhá při křečích (i menstruačních), bolestech břicha. Konzumovat se dá kousek lístku (je velmi hořký), vhodnější je ale tinktura z kvetoucí nati. Možností je i čaj z listů.

Tinkturu vyrobíte z nakrájených listů, květů i natě. Dejte vše do sklenice a zalijte vodkou nebo lihem. Po louhování týden až dva v temnu ji přeceďte.  

oregano je snadno dostupná bylinka
Dobromysl neboli oregano je typickou bylinkou našich babiček pro navození klidu. Foto: archiv redakce

Dobromysl

Dobromysl neboli oregano má svůj vliv vepsán už v názvu. Využít ho můžeme nejen na dochucení jídla, ale i proti migrénám a na zklidnění. Působí antidepresivně a potlačuje bolesti. Většinou se používá čaj, další možností je i olej. Silný výluh můžete nejen popíjet, ale také ho dát do koupele.

Máta peprná může pomoci při bolestech, týká se to i hlavy. Foto: archiv redakce

Máta peprná

Máta je oblíbená pro své typické aroma v kuchyni. Vliv má ale také právě s ohledem na silice mentolu a menthonemu na bolest hlavy, proti nevolnostem, ale nikdy ne dlouhodobě. Celkově zklidňuje organismus. Nejlepší je využívat čerstvé lístky. Stačí je promnout v prstech, a pak prsty přejet v oblasti spánku. Uvařit si můžete i mátový čaj. Dejte si ale pozor na to, že máta snižuje tlak.

Koriandr. Foto: ReStyled Living z Pixabay

Koriandr setý

Mezi rostliny používané v kuchyni patří i koriandr. V případě úlevy od bolesti ale nepomohou listy, ale semínka. Připravte si z nich čaj, dají se ale i žvýkat. Další možností je semínka zalít horkou vodou a vdechovat páru. Jeho vliv je známý z indické ayurvédy. Má protizánětlivý vliv. Zmírní tlak v dutinách a bolest hlavy.

Co ještě provést, aby hlava nebolela

  • Dostatečně pijte, nejlépe čistou vodu, případně minerálku.
  • Snažte se zdravě spát.
  • Dopřejte si pohyb, ideálně v přírodě.
  • Vliv může mít konzumace příliš tučných a velmi sladkých jídel.
  • Nevhodné je kouření, dobré je omezit kávu a alkohol.

Zdroje informací:
https://www.everydayhealth.com/headache-migraine/treatment/home-remedies-for-headaches-and-migraines/
https://www.healthline.com/nutrition/headache-remedies
https://www.countryliving.com/uk/wellbeing/g22633662/natural-headache-remedies-herbs/

Líbilo se? Dejte o článku vědět ostatním: