Pokud jste zničení, unavení, bez energie, je jedním z řešení detoxikace organismu. Návod a řadu receptů vám může poskytnout kniha Nicole Staabsové Detox, kterou právě vydal Slovart.

detox-nicole-staabsovaProstřednictvím detoxikace podpoříte látkovou výměnu a napomůžete odbourávat škodlivé a toxické látky. Očistíte tak nejen tělo, ale i duši.

Co byste v tomto období měli jíst? Především tělu prospěšné potraviny. Tedy ne ty, které tělo zatěžují a zpomalují. Vynechte alkohol, nikotin, kofein. Vařte z čerstvých surovin a vyhnete se tak používání zvýrazňovačům chuti a přídavným látkám. Díky receptům z této kuchařky vyřadíte i pšenici a cukr, omezíte sůl. Autorka v hlavní části knihy nepoužívá ani maso a mléčné výrobky. Ona sama maso jí, zařadila recepty s masem do závěrečné části titulu. Protože ví o nechuti některých strávníků vůči sójovému jogurtu, rýžovému mléku apod., říká, že můžeme používat i kravské mléko a výrobky s ním.

Zásadní je to, abyste se při detoxikační kůře cítili dobře. Vsaďte na klid a pohodu. Nespěchejte. Co se týká sportu v tomto období, nepřetěžujte se.

Autorka upozorňuje, že před začátkem kůry, je vhodné přestat pít kávu. Omezíte tak případné abstinenční příznaky jako bolest hlavy. Během samotné kůry jsou běžné bolesti hlavy, únava i problémy s pletí, postupně se ale vše lepší. Kůra má také sloužit k tomu, abyste si uvědomili své stravovací návyky a případně je změnili.

Jak můžete urychlit detox organismu? Mezi takové potraviny patří například červená řepa, granátové jablko, grapefruit nebo zázvor.

Při této kůře je velmi důležité dodržovat pitný režim. Připravte si například:

Čaj z čerstvého zázvoru

Přiveďte k varu 500 ml vody. Zázvor o délce ca. 2 cm oloupejte, nakrájejte na velmi tenké plátky, dejte do vařící vody a vařte nejméně 10 min. Čím déle se vaří, tím je chuť silnější a ostřejší. Zjemnit ji můžete čerstvě vymačkanou šťávou z citronu, mátou, sirupem z agáve. Skvěle chutná i studený.

losos-ve-spenatu
Losos ve špenátu s bramborovo-okurkovým salátem

S detoxikačním plánem jde vše snáz

Nicole Staabsová doporučuje si zpracovat detoxikační plány. Ať už na víkend nebo celý týden. Víkendová kůra se skládá jen z nápojů, týdenní je včetně vařených pokrmů. Detoxikační plán může vypadat takto:

PONDĚLÍ
Po probuzení – Čaj z čerstvého zázvoruSnídaně – Sójový jogurt s ovocným salátem
Oběd – Rajčatový kotlík s bylinkami
Svačina – Smoothie z kustovnice s banánem a jablkem
Večeře – Pastynákové pyré s bylinkovým salátem

Zajímavých receptů je plná kniha, občas možná budete mít problémy se surovinami, některé jdou trochu zaměnit. Skvostně vypadá například Losos ve špenátu s bramborovo-okurkovým salátem, Kuskus s olivami a vlašskými ořechy nebo Chřest s rajčaty a malinovým dresinkem.

Recepty jsou rozděleny podle jídel během dne. Snídaně, oběd, večeře a nakonec maso a ryby. Skvěle se v nich můžete orientovat podle skvěle zpracovaného rejstříku na posledních stranách.

Pokud chcete něco udělat se svou duševní a tělesnou schránkou, nechte si pomoci a načerpejte inspiraci z knihy Detox. Detoxikační kůru si nemusíte dopřát jen na jaře. Když ucítíte, že vaše tělo potřebuje odpočinek, dopřejte mu ho. Uvidíte, že to tělo ocení.

Líbilo se? Dejte o článku vědět ostatním: