Kalorické tabulky patří mezi velmi oblíbený zdroj informací. Internetový populární přehled koncem loňského roku získal také tištěnou verzi. Ta je samozřejmě odlišná od internetové verze. Má ale stejný cíl: pomoci se zorientovat ve stravování a hubnutí těm, kteří o to mají zájem.

Aplikaci Kalorické tabulky využívá už přes čtyři miliony registrovaných uživatelů. Stejnojmenná kniha, kterou vydalo Nakladatelství Jota má dvě hlavní části.

V první části knihy najdete názory různých odborníků. MUDr. Marie Skalská se zabývá aktivním životním stylem a prevencí obezity a civilizačních onemocnění a v knize přispěla informacemi o obezitě. RNDr. Michaela Bebová vystudovala biochemii a věnuje se skutečným informacím o výživě, známá je jako biochemicka.cz. Pro knihu se podělila o informace s vhodnými zdroji sacharidů, bílkovin a tuků. Psycholožka PhDr. Iva Málková je známá jako zakladatelka společnosti STOB, kde pomáhá s vhodnými způsoby hubnutí.

Olga Šípková je známá lektorka aerobiku, dnes už se věnuje ale také oblasti koučinku a přednáší na téma osobního rozvoje a životní energie. Právě těmito tématy přispěla do Kalorických tabulek. Mgr. Daniel Müller zase obohatil titul tím, jak se pohybovat u přístrojů v kuchyni a jak si při této práci neničit tělo. Ing Lukáš Roubík spoluzaložil Institut Moderní Výživy a vysvětluje téma kalorií. Osobní trenér Martin Schmiedl prozradil něco o významu pohybu. Andy Pavelcová se zase snaží naučit lidi milovat pohyb, certifikovaná výživová poradkyně Martina Jandová radí s tím, jak se najíst v určitých částech dne.

Druhou částí už jsou samotné recepty, rozdělené na snídaně, svačiny, obědy a večeře. Autory receptů jsou odborníci i uživatelé aplikace. Jídla vypadají už na první pohled naprosto skvěle. Hlavní podíl na tom mají úžasné fotografie a foodstyling foodblogerky Lucii Švorcové. Přesvědčí vás o tom, že tyhle recepty za vyzkoušení rozhodně stojí.

Každý recept obsahuje počet kalorií, údaje o bílkovinách, sacharidech a tucích. Kromě klasického postupu nechybí i drobný tip, který pokrm ještě trochu více vylepší. U každého receptu je i QR kód, který vás propojí s webem Kalorické tabulky. Najede na stránku, na které najdete mnohem podrobnější výživové informace k příslušnému receptu a samozřejmě i možnost stáhnout si aplikaci.

Kniha je také plná motivačních textů, které čtenářům mají napomoci ve správném stravování a následném hubnutí.

Mezi recepty také najdeme několik příběhů o hubnutí, z nichž některé jsou opravdu neuvěřitelné, plné úsilí, práce a pevné vůle.

První kapitola je zajímavá, ale je to jen jakési nakousnutí každé oblasti, které je třeba se věnovat při hubnutí a celkové péči o zdraví. Vlastně by si každý příspěvek odborníků zasloužil samostatnou knihu. Pestré a chutné recepty – třeba takový Pstruh s růžičkovou kapustou a petrželí byl velmi příjemným zpestřením obvyklé rutiny ve vaření – jsou plné inspirací. Mimochodem, teď na jaře se skvěle bude hodit recept na Kopřivové cizrnové placičky s kedlubnovým zelím.

Kniha se bude líbit nejen všem uživatelům Kalorických tabulek, ale také lidem, kteří chtějí hubnout a cestu k webu a aplikaci si zatím nenašli. Možná se nechají pohltit zajímavými příběhy lidí, kteří dokázali zvítězit nad sebou.

Vydalo: Nakladatelství Jota, 2020, 263 str.

Líbilo se? Dejte o článku vědět ostatním: