Masopust je další z období, která si v roce velmi rádi připomínáme. Za tradiční slavností se můžete vydat i na Toulcův dvůr, kde se v sobotu 27. ledna 2018 uskuteční setkání masek při oslavě masopustu.

Masopust na Toulcově dvoře, maska smrti prohání masku psa
Foto: Toulcův dvůr

Protože si letos připomínáme sto let od vzniku Československa, rozhodl se Toulcův dvůr uspořádat masopustní rej ve stylu první republiky. Samotný masopust má na tomto místě dlouhou tradici.

„Každoroční masopustní setkání na Toulcově dvoře je připraveno v duchu lidových Masopustů a jejich tradic. Samozřejmostí jsou obřadní masky – medvěd, kobyla, smrt a mnohé další. Jsou návštěvníkům postupně představeny a je vyzdvižena jejich důležitá úloha. Maškaráci předvedou své rozpustilé kousky, snaží se navodit příjemnou atmosféru a vtáhnout návštěvníky mezi sebe – rozpoutat veselí. Podle tradice mají na svých „bedrech“ zajištění plodnosti hospodářských zvířat i lidí, zdraví, blahobyt.

I zakončení společného setkání se uskuteční v souladu s tradicí – inscenovanou popravou a pochováním Masopusta,“ říká hlavní koordinátorka akcí pro veřejnost na Toulcově dvoře, Marie Moravcová.

Masopustní laskominy i prvorepubliková písničky

Nebude chybět masopustní občerstvení. Jídla bude možno koupit a ochutnat jídla teplá, ale i studená, která se třeba i dají koupit s sebou domů. Ať už se jedná o masné výrobky podle staročeských receptur jako jsou jitrnice, jelita, tlačenky, zabijačkový guláš, klobásy, maso, ale také třeba koblihy, koláče, perníčky nebo trdlo pro milovníky sladkostí. Návštěvníci si budou moci vychutnat i teplou medovinu, svařák nebo kávu, pro děti bude možno zakoupit k zahřátí horké jablíčko.
Ke zpěvu, tanci a poslechu zahrají harmonikář Ladislav Kavalír, kapely Patrola Šlapeto a Koty, kteří potěší prvorepublikovými písněmi nebo renesanční soubor Villanella s tanečním souborem dětí ZUŠ Elišky Trojanové, kteří počítají se zapojením dětí i dospělých z řad veřejnosti.

Všichni budou zvědavi hlavně na představení tradičních masek, průvod starou Hostivaří, tanec, scénky.
Zajímavé masky návštěvníků budou odměněny a na drobný dárek se mohou těšit všechny děti, které přijdou v masce. Kdo si bude chtít vyrobit pro děti jednoduchou škrabošku, může si ji přijít vytvořit (od 11:00 do 13:00) – bude to jednoduchá papírová škraboška, kterou zvládne dítě s rodičem vyrobit samo.

„Masopust byl vždy v minulosti ve srovnání s ostatními svátky zvláštní. Oblíbily si ho všechny vrstvy obyvatel, od nejchudších až po panovníky. Oslavy byly vždy společenskou událostí a lidé se při nich dobře bavili. Anonymita škrabošky umožňovala mluvit pravdu, či zesměšňovat špatné lidské vlastnosti … Každý se snažil si užít masopustních radovánek jak nejlépe uměl i za první republiky,“ uzavírá Marie Moravcová pozvánku na masopustní setkání.

Chystáte se navštívit některýou z masopustních oslav? Vyrábíte masky? Dejte vědět v diskusi pod článkem.

Zdroj: Toulcův dvůr

Líbilo se? Dejte o článku vědět ostatním: