Po knize Ivany Stenzlové Dej tělu šanci přichází autorka s titulem věnovaným ženám ve středním věku.

Toto období je pro ženu náročné nejen fyzicky, ale i psychicky s ohledem na nastupující klimakterium (dlouhé období před menopauzou, během ní i po ní).

Ivana Stenzlová vytvořila velmi komplexní návod pro ženy, aby dokázaly v náročném období zvládat změny nálad, stres a další příznaky související s klimakteriem. Průvodce vycházející z tradiční čínské medicíny a funkční biologie je plný zajímavých faktů a vysvětluje řadu procesů v lidském organismu. Žena se pak může lépe orientovat a zaměřit se na konkrétní děje v těle. Ať už se jedná o význam stresu, fungování štítné žlázy, hormonální a metabolickou rovnováhu, důležitost střevního mikrobiomu. Dostanete odpověď na otázky, jak a kdy a kolikrát se stravovat, jestli se musí snídat, které složky potravin jsou důležité.

Dobrá zpráva pro všechny – hladovění je zakázané!
Zaměřte se na živiny, ne na diety.
Jídlo je ale víc než jen příjem živin, jídlo je kultura, emoce a rodina!

str. 75
Mgr. Ivana Stenzlová. Foto: Gábina Mančíková

Je zřejmé, že kvalitní potraviny mají silný vliv na zdraví, některé ho mohou podpořit právě v období klimakteria. Autorka vypráví i o termickém účinku potravin – horké, teplé, neutrální, osvěžující a studené.

A myslete na to, že i spokojená duše plná radosti a štěstí je vedle jídelníčku základem vašeho úspěchu na cestě za zdravím!

Str. 117

Ani v této knize nechybí recepty (50), které vycházejí z takzvané pětielementové kuchyně. Ani tentokrát se nejedná pouze o recepty, ale i o řadu vysvětlení, doporučení a rad. Najdete třeba postup na domácí vývar, recept na Polévku z hnědé čočky s mrkví a tymiánem, Podzimní salát s marinovanou cizrnou nebo například Paprikovou tresku na okurce s mátou.

Kniha není určena pouze ženám 40+, ale vhodné je, když si ji prostudují i ženy mladší, aby dokázaly lépe zvládat hormonální změny. A že ty jsou pro ženu často velkou zatěžkávací zkouškou. Sáhnout po ní mohou ovšem i ženy starší. Ty se mohou zorientovat v řešení komplikací a nemocí souvisejících s tímto věkem. Řadu informací získáte také na autorčině webové stránce https://www.ivanastenzlova.com/.
Titul Šance pro ženu 40+ vydalo nakladatelství Smart Press (2019).

Pošlete článek dál: