Drobný titul Heleny Subijana Krásná díky ájurvédě nabízí široký náhled do indických rituálů.

Ájurvéda je životní filozofie, která se promítá i do péče o tělo a do zdraví. V souvislosti s ní se mluví o dóšách a živlech. Ájurvéda hovoří o tom, že vše se skládá z pěti prvků – živlů: prostor/éther, vzduch, oheň, voda, země. Každý je ale charakterizován individuálními zvláštnostmi. A právě dóši jsou u člověka regulátory fyzických, psychických a mentálních funkcí: váta, kapha, pitta, které dávají dohromady 10 zkombinovaných variant. Tolik k začátku, který najdete v knize. Na dalších stránkách se autorka zabývá jednotlivými dóšami podrobněji, takže se dozvíte, co je představuje a co symbolizují.

Stránky věnované stravování se snaží o nalezení rovnováhy ve fyzické, psychické i mentální poloze. Helena Subijana se zabývá trávením, detoxikací, zjistíte i co znamená buněčné omlazení neboli rasajána.

Můžete si najít svou ájurvédskou konstituci. V kapitole věnované kráse se autorka věnuje kůži, radí, jak zajistit životní hygienu a krásnou pleť. V rámci výživy ájurvéda hovoří o šesti chutích: sladká, kyselá, slaná, hořká, ostrá a trpká. Zároveň jednotlivé chutě propojuje s dóšami, stejně jako potraviny a dóši. Zároveň uvádí, že uvedené informace jsou pouze informativní a pouze znalý terapeut je schopen přesně určit vaši situaci s ohledem na alergie, intolerance, nemoci a tak dále.

Dinačarja je každodenní rutina, která pomáhá prožít den ve svěžím duchu a naplno. Mezi doporučeními najdete i jógu pro krásný obličej. Důraz klade i na fyzické cvičení. Autorka vybrala i několik jógových cviků, za důležité považuje i meditaci a vděčnost, poradí jak a kde se jí věnovat.

V knize najdete i řadu receptů pro krásu. Nabízí možnost si vyrobit ghí, připravit si koupel v růžových okvětních plátcích nebo třeba masážní olej na ruce.

Závěrečná kapitola je věnována detoxikaci – jak očistit a obnovit tělo i ducha.

Helena Subijana je energetická terapeutka, životní koučka a ájurvédská terapeutka. Do své knihy promítla základy, které se hodí pro zorientování v tomto zajímavém životním směru.

Drobná publikace je plná nejen tabulek, ale i fotografií ke cvikům a přípravě receptů. Je důležité, že už v úvodu autorka radí brát změnu s lehkostí a dobrou náladou. Krása se objevuje zevnitř. Změny by neměly být násilné, ale drobné a postupné.

Titul je vhodný především pro ty, kteří se o ájurvédu začínají zajímat a chtějí ji do života zahrnout hezky komplexně. Knihu Krásná díky ájurvédě vydal CPress v roce 2020.

Líbilo se? Dejte o článku vědět ostatním: