Před námi je doba dovolených, na kterou je třeba se připravit. A to nejen dostatkem oblečení a četby, ale také zdravotními přípravky. Co by vlastně taková cestovní lékárnička měla obsahovat?

lekarnickaDo kufru byste kromě obvyklých věcí na cesty měli také přibalit lékárničku. Ať už jedete po tuzemsku k rybníku, do hor nebo se vydáváte k moři, budete potřebovat základní léky a přípravky první pomoci. Sestavení lékárničky závisí na lokalitě, kam se vydáváte, proto je zapotřebí si ji vytvořit individuálně. Vždy je lepší s sebou vzít léků více, než pak řešit jejich nedostatek nebo nedostupnost. Pečujte o své zdraví, abyste pak nemuseli litovat zničené dovolené.

Lékárničku si vybavte očními a nosními kapkami, léky chřipku a nachlazení. Patří sem i obvazy – hydrofilní obinadlo, sterilní gáza, elastické obinadlo, škrtící obinadlo, různé druhy náplastí, gumové rukavice, trojcípý šátek, pinzeta, lékařský teploměr, malé nůžky, dezinfekční roztok, mast na infikované rány (např. Framikoin) dezinfekce, např. Betadine, krém na odřeniny (Bepanthen plus krém se hodí i na popáleniny). Lékárnička by měla obsahovat léky proti průjmu, pro malé děti také rehydratační roztoky. Dále lék na nevolnost při cestování (Kinedryl), léky proti teplotě a bolesti (Paralen, Ibalgin), případně na zácpu např. kapky Guttalax nebo tablety proti zácpě. Pokud trpíte na mykózy nezapomínejte na odpovídající přípravky (Canesten, Myfungar), ženy citlivé na intimní mykózy by měly přibalit i tyto léky.

daylong-kids-50Určitě přibalte repelenty a přípravky proti bodnutí hmyzem, léky na alergii. V letních měsících budete také potřebovat opalovací kosmetiku. Jedná se o krém nebo sprej s odpovídajícím UV filtrem podle vašeho fototypu a také je důležitý krém nebo gel po opalování. Pro děti se u moře bude hodit kvalitní krém s SPF 50. Vhodný je například Daylong Kids nebo krém značky La Roche Posay Anthelios Dermo-Pediatrics. Nezapomínejte, že není vhodné tělo vystavovat slunci mezi 11. až 15. hodinou. Natírejte nejen obličej a tělo, ale také rty nějakou tyčinkou s UV faktorem. Nezapomeňte také přibalit přípravek na případné spáleniny (Panthenol). Při opalování nezapomínejte na pokrývku hlavy a dostatečný pitný režim. Pokud jste citliví na oči, budou se při pobytu u moře hodit i zvlhčující kapky do očí.

V případě, že cestujete do exotických zemí, ověřte si, zda nejsou zapotřebí speciální očkování. Myslete na to, že nejlepší je pít balenou vodu, případně si do těchto míst si také přibalte prostředky na dezinfekci vody a užívejte probiotika, abyste lépe zvládli přechod na místní stravu. Do exotiky jako Asie je vhodné si vzít repelenty Expedition, které mají 50% nebo 95% DEET, které účinkují na tamní hmyz. Jejich použití u dětí ale konzultujte s pediatrem.

Nezapomeňte na pravidelné léky, které užíváte. Vybavte se preventivně léky a budete si moci lépe užít dovolenou.

Foto: archiv firem

 

Líbilo se? Dejte o článku vědět ostatním: