Pokud se spoléháte na sílu přírody, nejspíš jste už sáhli i po zábalech a obkladech. Nejčastěji je to v době nachlazení při kašli nebo horečce. Tyto pomocníky můžete ale využít při řadě dalších příležitostí.

Léčivé obklady a zábaly nejen z bylinek a tvarohuBolest v krku, horečka, bolest uší, ale i stres, svalové napětí, pohmožděniny nebo revma. Věděli jste, že na zánět vedlejších nosních dutin vám pomůže obklad ze lněného semínka? Maminky by zase mohly využít při kojení zelný zábal. To jsou jen některé příklady, které dvě zdravotní sestry uvádějí v knize Léčivé obklady a zábaly nejen z bylinek a tvarohu (Mladá fronta, 2016). Bernadette Bächle-Heldeová je dětská zdravotní sestra, odbornice na zábaly a léčivé rostliny a učitelka oboru ošetřovatelství. Ursel Bühringová působí jako léčitelka, zdravotní sestra a učitelka přírodních věd a ekologie. Dokonce založila freiburskou školu léčivých rostlin.

Obklady a zábaly pro různé věkové kategorie

Pokud si publikaci vezmete do ruky, objevíte svět zábalů a obkladů velmi pečlivě rozdělený: pro děti, pro rychlé uvolnění a pro seniory. Každá tato kapitola má další rozdělení, které se zabývá už konkrétními problémy. Na kašel nabízí dokonce dvě varianty: olejový obklad a tymiánem a levandulí a kompres ze včelího vosku.

Nejedná se o žádné obecné povídání. Návody k aplikaci jsou určeny pro konkrétní věk a bylinky jsou přesně popsány, kdy a jak je používat. Nechybí přesný soupis, co vše potřebujete a přesný popis, jak při zábalech a obkladech postupovat. Dozvíte se také jaká správná podoba bylinky by se měla používat například u velmi malých dětí. Dozvíte se i jak mají vypadat aplikace pro malé děti nebo seniory a také si přečtete upozornění na velkou sílu éterických olejů a kdy byste neměli spoléhat pouze na přírodu a navštívit lékaře.

Názornné fotografie a zdařilá grafika

Kniha Léčivé obklady a zábaly nejen z bylinek a tvarohu je velmi podrobná, plná cenných rad od zkušených autorek, které velmi dobře vědí, co dělají. Zdařilý a kvalitní text psaný přístupnou formou doplňují názorné fotografie a cenné rady – jak obklad správně zahřát, jak ho upevnit, aby nesklouzával a řadu dalších upozornění. K přehlednosti přispívá znamenitá grafická úprava.

Ukázka z knihy Léčivé obklady a zábaly nejen z bylinek a tvarohu
Ukázka z knihy Léčivé obklady a zábaly nejen z bylinek a tvarohu

V knize se výborně orientuje nejen díky úvodnímu obsahu, ale také podrobnému vyhledávání podle důležitých hesel. Závěrečné desky obsahují další přehledy pro nalezení správného obkladu nebo podle surovin, které k tomu budete potřebovat. Pokud vás toto téma zaujme, naleznete na konci knihy doporučení na další českou a zahraniční literaturu.
Zastánci přírodní léčby by měli mít knihu Léčivé obklady a zábaly nejen z bylinek a tvarohu poblíž, aby mohli čerpat cenné rady a naučili se lépe zacházet s vlastním tělem.

Líbilo se? Dejte o článku vědět ostatním: