Právě nastal čas na prodej a samosběr českých jahod. Pokud nemáte možnost sběru vlastních jahod, je dobré se poohlédnout po nejbližším prodejci nebo farmě s jahodami.

Jahody nejen pouze jako zdroj vitaminu C

Jahody v košíku
Kvalitní jahody doprovází i typická vůně

Jahody jsou cenným ovocem. Především v nich můžete najít pořádnou dávku vitaminu C, dokonce více než je tomu u citronů. Kromě toho obsahují vitamíny A, B, E a minerální látky jako draslík, fosfor, hořčík, vápník, stopové právky jako mangan. Kromě toho, že pomáhají při jaterních chorobách, dně, podporují činnost ledvin a pečují o nervy a činnost mozku. Jahody mají řadu dalších předností.

Jahody neomývejte pod tekoucí vodou, ale položte je do vody, a pak nechte okapat.

České jahody

Na našem trhu je možné nalézt dovozové polské, ale také španělské jahody. Ty ovšem nemají ideální chuť, protože jsou vyšlechtěné tak, aby vydržely dlouhý transport. Plochy v České republice jsou veliké zhruba 700 hektarů a trendem je jejich nárůst. Produkce se pohybuje v 3,5 tisíci tun. Spotřeba na obyvatele je zhruba 2,5-3 kg za rok. Spotřebitelé stále častěji dávají přednost nezpracovanému stavu jahod.

Ministr zemědělství Marian Jurečka přislíbil větší podporu pěstitelům a větší kontrolu, zda české jahody jsou skutečně tuzemské nebo špatně označené.  

Napříč Českou republikou máme spoustu pěstitelů, kteří jsou schopni nabídnout čerstvou vysoce kvalitní produkci. A my vidíme, jak se za poslední dva roky mění chování spotřebitele. Spotřebitelé v daleko větší míře sledují to, odkud produkt pochází, a vyhledávají produkci regionálních produktů České republiky,“ říká ministr zemědělství.

Přelomem května a června se tedy mohou spotřebitelé poohlédnout po místech s pěstováním jahod. Sezóna trvá zhruba do července. Ministerstvo zemědělství k lepší orientaci připravilo jahodovou mapu. Podívejte se, kam pro jahody. Informujte se předem také na čas prodeje, cenu a možnost samosběru.

Zdroj: eagri.cz

Pošlete článek dál: