Možná s hormony ve vašem těle trochu válčíte, jen si to přiznejte, milé dámy. Ovládat tělo je někdy pořádný oříšek. Důležité je hormonům a fungování organismu porozumět. 

Z řeckého slova hormao (dávat do pohybu) vzniklo slovo hormon a právě díky překladu je nám hned mnohem jasnější jeho význam. Hormony vytvářejí žlázy s vnitřní sekrecí jako je slinivka břišní, nadledvinky, štítná žláza, vaječníky, hypofýza a také hypotalamus. Úkolem těchto žláz je kontrola důležitých fyziologických funkcí v těle. Uvolňování řídí mozek. A o jaké hormony se jedná? Jde o pohlavní hormony – estrogen, testosteron a progesteron, dále o hormony, které mají vliv na fyziologické procesy, spalování energie, zvládání stresu, nenálad a podobně. V tomto případě jde o inzulin, TSH, kortizol, DHEu a melatonin. Leptin vylučují buňky tukové tkáně s endokrinní funkcí, které jsou také zodpovědny za hormon adiponektin.

Spánek, pohyb, relaxace hormonům prospívají. Foto: Pixabay

Pokud jsou hormony v nerovnováze, vzniká řada problémů – od nenálad, až po menstruační problémy nebo menší odolnost vůči infekcím a podobně. Mezi nejčastější typy hormonální nevyváženosti patří vysoká (únava) nebo nízká hladina kortizolu (vyčerpanost), nízká hladina progesteronu (PMS), vysoká hladina estrogenu (rozkolísání nálad, brždění uvolňování vajíček), snížená hladina estrogenu (pokles libida), časté je i kolísání hladiny inzulinu, za neplodnost je zodpovědná vysoká hladina androgenu.

Hormonální systém je velmi provázaný a velkou měrou můžete mít vliv na jeho fungování.  Ať už jde o nadváhu, nadměrnou konzumaci cukrů a sacharidů, chyby a nedostatky ve výživě, stres, chybějící spánek, dopady špatného životního prostředí, máme možnost změny. Právě s těmito problémy pomáhá kniha dánských autorek Caroline Fibaek a Stine Fürst Hormony v harmonii (Grada, 2018). Obě ženy jsou lékařky se zaměřením na ženské nemoci. Důležité je poznat vlastní tělo, proto autorky nejdříve připravily testy, které poodhalí, které hormony vám způsobují největší potíže. Pak už se můžete pustit do vlastního řešení problémů. V každé kapitole je popsána špatná funkce určitého hormonu a navrženy možnosti, jak situaci napravit.

Vysoká hladina kortizolu

Častým řešením je v tomto případě správné dýchání, jóga nebo mindfulness (cílí na přítomnost). Příjemnou zprávou je u potíží s hladinou kortizolu to, že káva sice organismus rozhodí, zato si můžeme mlsnout čokoládu.

Nízká hladina kortizolu

Pro nízkou hladinu kortizolu jsou typická vážnější onemocnění jako infekce, zápal plic, ale i třeba rakovina. Příčinou je nejen fyzické a psychické zatížení, ale i stres. Pomůže třeba dostatečný spánek, dostatek tekutin (kromě kávy), na pomoc si můžete vzít i adaptogenní byliny.

Nízká hladina progesteronu

Nízká hladina progesteronu je příčinou nejen PMS, ale i kolísání nálad, špatného spatní, bolestivé menstruace. U většiny žen dochází k poklesu mezi 45.-55. rokem, bývá převážně závislý na zděděných genech. Důležitým faktorem je stres, převážně ten silný a dlouhodobý. Mezi recepty pak patří příjemná společnost, vyřešení stresu, přísun vitamínu C, ale i třeba čokoláda nebo třešně.

Zvýšená hladina estrogenu

Zvýšená hladina estrogenu je opět způsobena stresem, dále třeba chybějícím pohybem, ale i škodlivými látkami z životního prostředí. Pomocníkem je vhodná strava plná vlákniny, švestek, sázka na úpravu váhy.

Nízká hladina estrogenu

Nízká hladina estrogenu – příčinou je doba klimakteria (okolo 50. roku). Na vyváženou hladinu mohou mít vliv třeba extrakty ze šalvěje, heřmánek nebo třeba levandule. 

Inzulinová nerovnováha

Sacharidy jsou samy o sobě problematické a bílý cukr je vysoce nezdravý. (str. 76)

Konzumace sladkého působí negativně na buňky lidského těla a jeho chemické procesy. Začíná to u malého množství cukru, které postupně nestačí, a dávka se zvyšuje víc a víc. Vzniká závislost. Přísuny cukru navodí špatné spalování tuku a cukru. Mezi důsledky se pak objevuje nejen zvýšený krevní tlak, ale i hrozba kornatění tepen a kardiovaskulárních nemocí.

Inzulinová rezistence vzniká postupně a buňky přestanou rozpoznávat signály inzulinu. Inzulin pak těžko snižuje hladinu cukru v krvi a vznikají zdravotní problémy jako nadváha, cukrovka, kardiovaskulární potíže, demence a třeba i Alzheimerova choroba.

Pomoc se přitom nabízí v eliminaci bílého cukru, místo toho má smysl zvýšit pohyb a snížit nadváhu.

Z výše uvedeného je jasné, že i u hormonů platí staré známé pravdy o snížení stresu, dostatku pohybu a kvalitní stravě. Ani kvalitní spánek není nic, nad čím lze mávnout rukou. V souvislosti s kávou a hormony jsou autorky přesvědčeny o tom, že káva by měla být konzumována v minimálním množství nebo vůbec. Autorky mají i spoustu tipů na konkrétní užitečné bylinky a nabízejí i řadu receptů, které pomohou řešit určitý hormonální problém.

Líbilo se? Dejte o článku vědět ostatním: