Rádi zkoušíte nové cvičební směry? Patří mezi ně i Fitjazz, taneční směr, který bude bavit i ty, co sport příliš nevyhledávají. Spojuje tak totiž příjemný tanec s méně příjemnějším, zato důležitým, spalováním tuků. A prostřednictvím knihy s názvem Fitjazz – Tančit může každý od Heleny Peerové, kterou vydalo v březnu tohoto roku nakladatelství Ikar, se ho můžete naučit.

fitjazz-tancit-muze-kazdy-helena-peerovaO čem je fitjazz

Především o skvělé radosti z pohybu. Zároveň přináší i formování a posílení postavy. Tento nový taneční směr vytvořila právě Helena Peerová jako výsledek taneční a pedagogické praxe. Tanec přináší příležitost, jak harmonizovat svalové napětí v těle a zlepšit pružnost páteře. Je určen především pro ženy bez rozdílu věku. Hlavním posláním je nechat se unést hudbou a užít si okamžik.

Fitjazz detailně

Samotná kniha je ve vázaném provedení a bude vám skvělým společníkem při chvílích plných pohybu. Postupně prochází jednotlivými fázemi, jako byste byli na skutečné hodině. Na krásném křídovém papíře líčí autorka vše od počátku. Jak se naladit na cvičení, jak se správně postavit, soustředit, rozehřát a cvičit. Neodmyslitelnou součástí je i hudba udávající rytmus a tempo. Speciální součástí je i práce s energií.

Jednotlivé kapitoly jsou doplněny řadou doprovodných fotografií, které skvěle dokumentují textovou část.

Velmi důležitý pro tento tanec je správný postoj „na třech bodech” bříško pod palcem, bříško pod malíkem a pata. Posiluje tak hluboké vnitřní svaly a ostatní velké svaly, které posilujeme při cvičení obvykle.
Nemůže se vám stát, že byste si už tady nebo kdekoliv jinde byli nejistí, protože fotografie vás pomocí textu správně navedou.

fitjazz-tancit-muze-kazdy-ukazka
Základní pozice a polohy ve fitjazzu

Jak říká Helena Peerová: „Fitjazz si rád hraje s kontrastním pohybem. Například k plynulému pohybu nohou přidává ostré pohyby paží a naopak. Tímto způsobem rozvíjí naši představivost a koordinaci.”

Po správném postavení chodidel a držení těla si vyzkoušíte základní pozice a polohy a pak už pokračuje pětiminutové zahřátí, kdy se zároveň příjemně naladíte na chvíle příští. Následná taneční technika směřuje k ovládnutí jednotlivých svalů. Trvá patnáct až dvacet minut a velmi dobře si uvědomíte nejen svaly na nohou, ale i na rukou.

Základní taneční technika už člověka připraví na skutečný tanec. Vypracovává svaly končetin a zvyšuje jejich sílu a pružnost. Pérování v plié, ale i piruety nebo vlastní jazzové variace jako chůze vpřed tap, heel nebo Chassé a Jazz box, jsou nezbytnosti, které se naučíte. U zdánlivě nenáročných kroků už budete své tělo pořádně cítit.

V další kapitole následuje tzv. kompenzační blok, který má za úkol posilovat svalstvo břicha, hýždí a paží, aby se kompenzovalo jednostranné zaměření tanečních prvků a variací. Jedná se o správné držení těla, posilování a protahování posilovaných partií.

fitjazz-tancit-muze-kazdy
Užijte si tanec při fitjazzu. All That Jazz.

Skvělý bonus

Pokud jste se těšili, že si vyzkoušíte i nějakou skladbu, v následující kapitole máte možnost. V Tanečních variacích si vyzkoušíte tanec na píseň All That Jazz, známou z muzikálu Chicago. Máte skvělou příležitost, si vše vyzkoušet, jak funguje. Možná to zpočátku bude trochu problém, ale po několika pokusech to určitě skvěle zvládnete.

Na závěr přichází zklidnění, které většina z nás v tu dobu už určitě potřebuje jako sůl.

Jaký je tedy závěr? Úžasný! Fitjazz je skvělý prostředek, jak si s radostí užít pohyb a udělat něco pro své tělo. Není nijak extra komplikovaný a je přirozený.

Helena Peerová absolvovala studium taneční pedagogiky, působila jako učitelka tance a stepu na HAMU v Praze a kromě jiného také jako lektorka Ústřední školy České obce sokolské. Vede taneční studio „Tančit může každý!” a věnuje se choreografii. Je spoluautorkou sletových skladeb a autorkou choreografie muzikálu Sněhová královna.

Přidáte se a zapojíte se do fitjazzu? Jaké cvičení baví Vás? Dejte nám vědět do komentářů pod článkem nebo na náš Facebook, jak vás tančení baví.

Jestli Vás zajímá, jak takový tanec vypadá v reálu, podívejte se na ukázku z hodiny fitjazzu.

Titul vydal Ikar, 160 stran. ISBN: 978-80-249-2674-2.

Líbilo se? Dejte o článku vědět ostatním: