Časopis dTest provedl test ovocných přesnídávek, které jsou velmi oblíbené díky své praktičnosti. Hodí se nejen doma, ale i na výlety a dítě rychle získá zdravou stravu. Nečekaně ovšem propadl bioprodukt kvůli vysokému obsahu pesticidů.

Ovocná přesnídávka
Ovocná přesnídávka – rychlá a praktická svačinka

Jaká je tedy kvalita dětských přesnídávek? Spotřebitelský časopis dTest poslal do laboratoře 12 ovocných přesnídávek s jahodami, které byly zakoupené v českých obchodech.
Zdá se logické, že ovocné přesnídávky by měly být především z ovoce. Mezi jednotlivými produkty však existují značné rozdíly, co se jeho obsahu týče. „Rozptyl je poměrně široký, u námi testovaných výrobků se pohyboval od 60 do 100 procent. Platí přitom, že přesnídávky s nejnižším podílem ovoce obsahují zároveň nejvíce přidaných látek,“ konstatuje Daniel Pavlis, vedoucí redakce časopisu dTest.
Laboratorní analýzy ukázaly, že údaje o množství a poměru ovoce uvedené na etiketách zhruba odpovídají skutečnosti. Horší zprávou je, že na trhu existují ovocné produkty určené dětem od ukončeného 4. měsíce věku, které obsahují i jen lehce nadpoloviční podíl ovoce. Zbytek tvoří voda, přidané cukry a škrob. „To je případ nejlevnějších přesnídávek Clever Ovocná přesnídávka s jahodami a Cvrček Kojenecká výživa s jahodami, které vyrábí společnost Hamé s.r.o. Jejich výhodná cena je však jen zdánlivá, protože za ni spotřebitel dostane pouze šedesátiprocentní ovocný podíl. Pozorné čtení etiket se tedy vyplatí,“ konstatuje Daniel Pavlis.

Pozor je vhodné dát i na to, že ne všechny ovocné přesnídávky a pyré, na které lze narazit mezi dětskými příkrmy v obchodech, jsou oficiálně určeny dětem mladším tří let. „Ovocné příkrmy“ definuje vyhláška, vztahují se na ně přísné kvalitativní požadavky a na obale musí být uvedeno, od jakého měsíce věku je děti mohou konzumovat. Přesnídávky bez tohoto označení jsou oficiálně jen ovocnými protlaky, na které se kritéria dané vyhlášky nevztahují.
Do této kategorie spadá i výrobek Poki Bio (Danival, Francie). Ačkoli se jedná o certifikovanou biopotravinu, koncentrace dvou ze čtyř naměřených pesticidů v tomto výrobku prokazatelně překročila limit pro biopotraviny, a to i po započtení padesátiprocentní nejistoty měření. „Podle platných norem by tento výrobek vůbec neměl nést označení bio. Podali jsme proto podnět k prošetření biocertifikace tohoto výrobku na Ministerstvo zemědělství ČR,“ uvádí Pavlis. Rezidua pesticidů byla detekována i u dalších šesti výrobků, v těchto případech ale šlo o množství hluboko pod legislativním limitem pro dětskou výživu.

Vítězem testu se stala přesnídávka Hami S jahodami, u které laboratoř naměřila nejvyšší obsah ovoce, navíc neobsahovala žádná rezidua pesticidů.

Zdroj: Tisková zpráva časopisu dTest.

Líbilo se? Dejte o článku vědět ostatním: