Masopustní rej opět ovládne naše končiny. Tak trochu neobvyklý svátek s maskami a škraboškami byl oblíben jak mezi chudinou, tak i mezi vyššími vrstvami. O významu a průběhu masopustu jste si už na Stylu života mohli přečíst dříve. Nyní bychom vás rádi nalákali na nějaké aktuální akce.

Masopust-31-1-2016-wV neděli 31. 1. 2016 můžete zavítat do zámeckého areálu Ctěnice, Bohdanečská 259, Praha 9-Vinoř, kde se od 10 hodin uskuteční bujará oslava masopustu spojená s oslavou cechu řeznického. V duchu tradičního lidového masopustního veselí bude vyhrávat Malá česká muzika Jiřího Pospíšila. K těmto slavnostem nesmí chybět ani tradiční fašankové koblihy, boží milosti, vdolky, lokše, bramborové cmundy ani horký mošt a medovina. Od 10 hodin v Masopustní dílně pro děti ( výstavní sál Špejchar) bude probíhat příprava a výroba tradičních masopustních masek. Proběhne i Masopustní rej maškar doprovázený muzikou a tradičními lidovými tanci. Příprava a výroba tradičních masopustních masek. Masopustní rej maškar doprovázený muzikou a tradičními lidovými tanci. Originální českou zabíjačku přichystá a své speciality nabídne pražské řeznictví HUDERA A SYN.

TD_masopust_1
Masopust na Toulcově dvoře

Přiblížit zvyklosti staročeského Masopustu se pokusí také jako obvykle na Toulcově dvoře (Kubatova 32/1, Praha 10 – Hostivař).  „Každoroční masopustní setkání připravujeme v duchu staročeských lidových tradic. Samozřejmostí jsou obřadní masky, spousta tradičního jídla, pití a zábavy. I zakončení společného setkání se uskuteční v souladu s tradicí, a to inscenovanou popravou a pochováním Masopusta,“ uvádí Marie Moravcová, hlavní koordinátorka akcí pro veřejnost na Toulcově dvoře.
Na návštěvníky čeká výroba škrabošek, hudba, občerstvení, představení tradičních masek, masopustní průvod starou Hostivaří a řada další zábavy.

Strani-Fasank
Fašank Strání

Na masopust můžete zavítat i třeba do Českého Krumlova. V programu masopustního veselí nebude chybět masopustní veselice (Pá 5.2. 15 hod.), Restaurace Eggenberg; divadelní představení PRORADOST (So 6.2. 14 hod.), Otáčivé hlediště, Zámecká zahrada; masopustní koncert (So 6.2. 16 hod.), Kláštery Český Krumlov a samozřejmě v úterý 9.2. od 16 hodin Masopustní průvod městem.

Zajímavou akcí je také 29. ročník Festivalu masopustních tradic Fašank 2016, který se koná od 31. ledna do 9. února 2016 ve Strání na Uherskobrodsku. Účinkují domácí folklorní soubory a skupiny fašančárů od nejútlejších ročníků, mezi hosty patří folklorní soubory České republiky i ze zahraničí. Celá akce končí taneční zábavou s pochování basy.

Líbilo se? Dejte o článku vědět ostatním: