Máte rádi pohled na zasněženou krajinu a obrázky z první poloviny 20. století? Pak se vám nejspíš rozsvítí oči při listování knihou Šumava krajina pod sněhem. O krásné fotografie z ještě hezčí přírody v tomto titulu není nouze. Romantické a přitom drsné fotografie jsou úžasným svědectvím dávných dob. 

obálka knihy Šumava krajina pod sněhem

Titul Šumava krajina pod sněhem je druhou publikací z ediční řady Seidelova Šumava od autorů Petra Hudičáka, Zdeny Mrázkové a Jindřicha Špinara. Formátem a obsahem navazuje na úspěšnou knihu z roku 2016 Lipno – krajina pod hladinou.

Úchvatná zimní Šumava

Když knihou listujete, máte možnost se nechat unášet krásou krajiny, horských samot ztracených pod přívaly sněhu přesně tak, jak ho zachytili fotografové především z Fotoateliéru Seidel. Kromě toho sledujete zajímavé lidské příběhy v kulisách různých událostí. Ať už jsou jimi různé tradice a zvyky, ale také svátky nebo naprosto obyčejné činnosti. Dozvíte se, jak to bylo se začátky lyžování, se svážením dřeva, přečtete si o pašerácích nebo třeba, jak jezdily vlaky na Šumavě. Poznáte různá místa jako jsou Železná Ruda, Roklan, Modrava, ale také například Plešné jezero.

Právě dokumentárností představují výborné svědectví doby a mladší ročníky mají možnost prostřednictvím skvělých fotografií sledovat, jak se tehdy žilo. Nenásilné vzdělávání tak přináší mnohem více než čtení suchých textů.

Věrný dokument doby

Šumava krajina pod sněhem není jen plná fotografií, ale také zajímavých a čitivých textů, které rozšiřují informace proudící z obrázků. Uvedené texty pocházejí nejen z dnešní doby, ale nechybí ani pasáže od dřívějších autorů. Velmi osobní dojem dotváří třeba příběh bratranců Paleczkových z roku 1923, kdy se formou deníkových zápisů dozvídáme o jednom z prvních přechodů Šumavy na lyžích. Celá kniha tak utváří neuvěřitelně věrnou představu o době před téměř sto lety.

ukázka z knihy Šumava krajina pod sněhem

V knize nechybí ani nádherné letecké záběry ze současnosti od Libora Sváčka. Cenná kniha vznikla ve spolupráci s historiky, paměťovými institucemi, vlastivědnými pracovníky, pamětníky, sběrateli a řadou dalších osob se vztahem k historii a fotografické paměti Šumavy.

Pro výpravnou publikaci sice musíte sáhnout hlouběji do kapes (doporučená prodejní cena je 590 Kč), ale zážitek a atmosféra knihy to vynahradí v mnohem větší míře. Kromě toho se nádherný titul může stát i hodnotným dárkem, který potěší nejen milovníky tohoto krásného koutu naší malé země.

Líbilo se? Dejte o článku vědět ostatním: