Kašperské Hory jsou v poslední době velmi známé, především díky televiznímu seriálu Policie Modrava. Pokud jste doposud tuto oblast nenavštívili, určitě vás mohly zlákat kouzelné scenérie z regionu. Za pozornost, kromě samotného města Kašperské Hory, určitě stojí Kašperk, nejvýše položený královský hrad v Čechách (886 m n. m.). Nechal ho postavit Karel IV. k ochraně zlaté stezky, hranic a nalezišť zlata v Kašperských Horách. Sloužil až do roku 1600, a pak stal se pustým. Hrad vám také může připadat povědomý, protože se na něm částečně odehrává filmová pohádka Jiřího Stracha Anděl Páně.

Právě Kašperk bychom vám rádi přiblížili v rozhovoru, o který jsme požádali kastelána hradu, pana Zdeňka Svobodu.

Krásný rozhled může být jedním z důvodů, proč Kašperk navštívit.
Krásný rozhled může být jedním z důvodů, proč Kašperk navštívit.

Na hrad Kašperk mohou návštěvníci ještě zavítat během října. Máte pro ně připraven nějaký speciální program?
Pro návštěvníky, kteří náš hrad navštíví v říjnu připravila speciální program sama Šumava. Podzim bývá na Šumavě okouzlující, poletující cáry mlhy, do toho sluníčko, krásně zbarvené stromy, spasené a posekané louky. Proto doporučuji návštěvu hradu Kašperk, kdy v rámci prohlídky nabízíme i nejkrásnější vyhlídku na Šumavu z hradu postaveného Karlem IV.

Šumavský Kašperk pootevírá bránu v době, kdy má většina hradů a zámků v republice zavřeno. Na co se mohou 14.-17. listopadu návštěvníci těšit?
Jak jste již psala v otázce mohou se těšit hlavně na to, že před nimi ani v tom čase nezavřeme hradní bránu. Na speciální program to už není úplně vhodný termín, ale myslím, že na pohodový výlet na hrad, kde si vedle prohlídky hradu mohu dát dobrý svařák, medovinu nebo kávu z místní pražírny ano Navíc součástí obou našich prohlídkových okruhů, jsou unikátní a působivé audiovizuální projekce, které „vtáhnou“ návštěvníka do historie.

Magicky musí působit hrad i během sváteční otevírací doby 28.12.-1.01. Obzvlášť tehdy, když se podaří i sněhová nadílka. Zimní prohlídky jsou na Kašperku tradicí. To znamená, že máte i v tuto dobu dostatek návštěvníků? Co jste připravili pro návštěvníky tentokrát?
Na tento termín tradičně připravujeme doprovodné programy či prohlídky, program právě řešíme.

Co dalšího čeká Kašperk během zimy?
Na základě loňských zkušeností počítáme s otevřením hradu v období jarních prázdnin, konkrétně dvakrát v týdnu. V ostatních částech zimy připravujeme nové programy, prohlídky a stavební práce a vůbec další zkvalitnění našich služeb.

Kašperk je nejvýše položený královský hrad v Čechách, kam všude je odtud možno dohlédnout?
Z hradních věží je možné dohlédnout na významné šumavské dominanty, např. na druhou nejvýše položenou horu Šumavy Velký Roklan nebo-li Großer Rachel, neboť tako hora již leží na území Bavorska. Dále vidíme například Polední vrch i se známou rozhlednou, Huťskou horu, Polom apod.
Za velmi dobré viditelnosti je možné dohlédnout i daleko do vnitrozemí, například jsou vidět Brdy, dalekohledem další z hradů založený Karlem IV. – hrad Radyně u Starého Plzence.

Hrady bývají spojovány s tajemnem a často i strašidly. Je Kašperk spojován s jejich výskytem?
Ke Kašperku se vážou mnohé pověsti ještě německého původu. V těchto pověstech lidé udělají jednu chybu a špatně dopadnou, jsou daleko drsnější než klasické české pověsti a pohádky.

Je nějaké místo, které Vám osobně připadá na hradě nejtajemnější?
Nemám vytipované jedno místo, hrad Kašperk jako celek vyzařuje velice silnou atmosférou, záleží na denní době, počasí, vlastní náladě, kdy jak jaké místo na každého působí.

I během podzimu a zimy má Kašperk co nabídnout
I během podzimu a zimy má Kašperk co nabídnout

Co je na Kašperku nejzajímavější? Proč navštívit právě tento hrad?
Hrad Kašperk nabízí ideální spojení z velké části dochovaného strážního hradu Karla IV. umístěného v nádherné Šumavské přírodě s jedinečnými výhledy do krajiny. Proč navštívit právě tento hrad? Protože na Kašperku na návštěvníka dýchne nejen dávná historie, ale bude moci obdivovat fortelnost a um našich předků, protože Kašperk nebyl nikdy přestavován do mladšího odlišného stavebního slohu. Nabízíme uvolněnější formou pojaté prohlídky hradu o jeho stavbě a životě na něm. Součástí prohlídek je vedle unikátních audiovizuálních projekcí, díky nimž např. postavíme a zase necháme shořet gotickou komnatu nebo nám oživne nástěnná malba, také nádherná vyhlídka z gotické věže či návštěva unikátní helmice na západní věži, která byla ve 14. století postavena z tvarově atypických cihel.
Pro rodiny s dětmi a pro školní výlety nabízíme také speciální interaktivní prohlídky pro děti. Z dalších programů zmíním alespoň tradiční sérii divadelních představení divadelního spolku Kašpar v autentických prostorách bývalého hradního paláce, či noční prohlídky.

Za návštěvu stojí i městečko Kašperské Hory se svou bohatou minulostí. Můžete nám prozradit nějaké tipy, které tu na návštěvníky čekají na podzim a v zimě?
Nejvýše položené gotické město v Čechách nabízí mnoho zajímavého. Krásné jsou toulky okolím Kašperských Hor, protože městečko je obklopeno sítí naučných stezek, vlastivědných okruhů a tradičních turistických tras pro pěší. Všechny vedou krásnou přírodou s kopci, potoky a říčkami. Stezky turisty zavedou k mnohým technickým památkám jako např. naučná stezka Stezkou zlatokopů. Všude se nabízí krásné výhledy do krajiny a při troše štěstí lze na dvou místech vidět i bizony.
V Kašperských Horách je možné navštívit hned několik historických památek, jako např. ranně gotický kostel sv. Mikuláše v hřbitovním areálu za městem, řadu muzeí, např. Muzeum Šumavy či Muzeum motocyklů. V centru města je možné příjemně posedět např. v kavárně pražírny kávy či v dalších kavárnách a restauracích.

Za rozhovor mnohokrát děkujeme a doufáme, že se nám podařilo vás nalákat na výlet na kouzelný Kašperk a do Kašperských Hor. Pro podrobnosti k akcím na hradě se podívejte na oficiální webovou stránku Kašperku.

Foto: kasperk.cz

Líbilo se? Dejte o článku vědět ostatním: