Co bude letos spojovat hrady, zámky a další památky ve správě Národního památkového ústavu? Vydávají se po stopách šlechty českých zemí v evropské diplomacii. Na 40 památkových objektech budou probíhat výstavy a doprovodné programy k šlechtickým rodům, které velkou měrou ovlivnily průběh evropských a světových dějin.

Jindřichův Hradec - pohled na zámek
Zámek Jindřichův Hradec

„Rok šlechty českých zemí v evropské diplomacii je dalším dílem ze série dlouhodobého a veřejností oblíbeného projektu Po stopách šlechtických rodů, ve kterém se snažíme návštěvníkům nabídnout podnětná témata z naší historie ve spojitosti s někdejšími sídly šlechtických rodů. Letos se navíc připojujeme k probíhajícímu Evropskému roku kulturního dědictví,“ připomíná generální ředitelka Národního památkového ústavu Naďa Goryczková.

Nová expozice na zámku v Jindřichově Hradci

Slavnostní zahájení Roku šlechty českých zemí v evropské diplomacii symbolicky proběhne 22. března v Černínském paláci, sídle Ministerstva zahraničích věcí. Celý rok bude korunován otevřením nové expozice na zámku v Jindřichově Hradci, která získá název Dokonalý diplomat. Černínové – vyslanci, cestovatelé a sběratelé. Výstava se bude věnovat diplomatickým aktivitám příslušníků tohoto významného rodu od raného novověku až do první poloviny 20. století. Expozici si budete moci prohlédnout od července.

Většina památek se otevře 30. března

„Brány celé stovky památek ve správě Národního památkového ústavu se letos návštěvníkům otevírají 30. března na Velký pátek, tedy v den, kdy se podle lidových pověstí otevírají poklady. Věřím, že návštěvníci si k těm našim pokladům budou nacházet cestu po celý rok a že navážeme na poslední dvě sezony, kdy na naše památky zavítalo na 5,5 milionu návštěvníků ročně,“ zve k návštěvě Goryczková.

Centrum Hradozámecké noci se přesune do Kynžvartu

Přes 40 vybraných objektů ve správě NPÚ upozorní na dochované předměty, dokumenty nebo témata. Na zámku v Českém Krumlově bude nově představen příběh zlatého Eggenberského kočáru, vytvořeného v Římě roku 1638. Zámek Kynžvart zase připomene různými aktivitami roli knížete Klementa Václava Metternicha v evropské diplomacii. Zámek bude také centrem Hradozámecké noci, která proběhne poslední srpnovou sobotu (25. srpna 2018). Zámek Červená Lhota připomene posledního rakousko-uherského velvyslance ve Vatikánu, prince Johanna Schönburg-Hartensteina. Prohlídková trasa zámku Zákupy bude delší o 3 reinstalované pokoje, které připomenou osobnost Orlíka, vévody zákupského.

Dílčí tématické výstavy a nové prohlídky

zámek Kynžvart, jídelna
Jídelna v zámku Kynžvart. Foto: NPÚ

Prohlídkové trasy objektů rozšíří také tematické výstavy a chybět nebudou ani speciální kulturní akce a prohlídky. Výstava na zámku Hradec nad Moravicí představí životní příběh diplomata Karla Maxmiliána VI. knížete Lichnovského. Výstava Vchynský – diplomat ve službách Valdštejna v Benešově nad Ploučnicí se pak bude zabývat rolí hraběte Viléma Kinského ze Vchynic a Tetova v letech 1630–1634 při spiknutí Albrechta z Valdštejna proti císaři Ferdinandovi II. Štýrskému. Kostýmované prohlídky Duchcova připomenou nejznámějšího milovníka Giacoma Casanovu v jiné podobě: jako intrikána, špiona a diplomata. Speciální prohlídky jsou připraveny na dalších památkách jako třeba: Hrádek u Nechanic, Hrubý Rohozec, Horšovský Týn, Jaroměřice nad Rokytnou, Kunštát, Kynžvart, Lysice, Mnichovo Hradiště, Mníšek pod Brdy, klášter Plasy, Litice, Velké Březno.

Cesty po památkách si návštěvníci budou moci zaznamenávat do nového „Zápisníku návštěvníka památek“, který NPÚ připravuje na novou sezonu. Překvapením na konec bude výpravná kniha Šlechta českých zemí v evropské diplomacii, která vyjde v prosinci 2018.

Zdroj: NPÚ

Pošlete článek dál: