Téměř za týden se opět otevřou dveře a brány 43 budov a prostorů v Praze. Na návštěvníky čeká Open House Praha. Během víkendu 13.–14. května 2017 budou moci zdarma vidět spoustu prostor, kam se jinak nedostanou.

Budovy a prostory Open House Praha

Kramářova vila - jídelna, foto: www.vlada.cz
Kramářova vila – jídelna, foto: www.vlada.cz

Pro účastníky festivalu je připraveno 43 jedinečných míst. Zavítat budetou moci do nového sídla společnosti Seznam.cz v Paláci Křižík II na Smíchově. Jedinečné výhledy na návštěvníky čekají na střeše Domu módy na Václavském náměstí nebo v prosklené kopuli Ministerstva průmyslu a obchodu ČR. Bezpečnostní dveře otevře vždy připravený kryt pod Thomayerovou nemocnicí. Český rozhlas představí vysílací studia v karlínském Národním domě. Za prohlídku určitě stojí i klenot avantgardní architektury Winternitzova vila od architekta Adolfa Loose. Bohatou interiérovou výzdobu a krásný výhled nabídne terasa vily Lanna v Bubenči, zajímavě vypadají promyšlené koncepty mladého architekta tzv. francouzských škol v Dejvicích – dnes Mateřská škola a Základní škola Bílá, část vinného sklepa pražského vinařství Salabka v Troji. Nádraží Praha-Bubny připomene historii v podobě transportů Židů. Podívat se budete moci i do pražské Invalidovny, která se letos stala národní kulturní památkou

Doprovodný program

Na návštěvníky čeká i bohatý doprovodný program. Festival Open House Praha je určen nejen dospělým, zábava čeká i na děti. Ve Skleněném paláci, Quadriu, Main Pointu v Karlíně, areálu Podkovářská a Ústřední telekomunikační budově CETIN jsou pro děti připravené pracovní listy, které rozvíjejí kritické přemýšlení, kreativitu a vedou k pozorování okolí. V Domě U Dvou zlatých medvědů si účastníci festivalu včetně dětí užijí interaktivní program.

Prostor pro kulturu 1435mm vedený Národním filmovým archivem ožije již podruhé na Nákladovém nádraží Žižkov. Letos je ve spolupráci s barem Pragotron připraven bohatý program letního kina, koncertů, divadel i přehlídek. V rámci festivalu se uskuteční bleší trhy s živou hudbou a DJs.

Invalidovna. Open House Praha, foto: vladimír Lacena
Invalidovna. Open House Praha, foto: Vladimír Lacena

Na sobotu a neděli odpoledne jsou připraveny komentované vycházky Mezi dvěma pražskými nádražími, které připravil Tomáš Bezouška z Českých drah. Doporučena je rezervace na e-mailu: bezouska@zap.cd.cz. Přihlášky se přijímají do 10. května, nebo do vyčerpání míst.

V salonku hlavního nádraží se uskuteční promítání historických fotografií pražských nádraží. Při procházení příjemných kancelářských interiérů HBO v Parních mlýnech si můžete prohlédnout videoprojekci s aktuální tvorbou televizního vysílání HBO. Největší pražské vinařství Salabka nabízí ochutnávku některého z 15 odrůd vín nebo pálenky z nové palírny.
Sazka vám zase umožní zjistit, jak jste na tom s fyzičkou, a následně konzultovat výsledky s odborníky. Můžete poměřit s výkony slavného hokejisty Jaromíra Jágra nebo získat podpisy českých olympioniků, případně jiných známých sportovců.

Na velodromu na Třebešíně si nasadíte helmu a nasednete na speciální dráhové kolo, které vám bezplatně zapůjčí cyklisté z TJ Kovo Praha. Vyzkoušíte si tak jedinečný pocit zrychlení na nejrychlejší závodní dráze v České republice.

Registrace je nutná pouze do technických prostorů sídla pojišťovny Kooperativa, centrály VIG ČR v budově Main Point Karlín. Spuštěna bude v pátek 5. května ve 14.00 hodin.

Určitě se bude hodit i mobilní aplikace Open House Praha 2017 s důležitými informacemi k budovám i doprovodnému programu. Budovy festivalu Open House Praha se otevírají v sobotu a neděli 13.–14. května 2017 v době od 10:00 do 18:00, ale existují výjimky, takže si pro jistotu budovy vyhledejte na webu, v katalogu nebo mobilní aplikaci.

Líbilo se? Dejte o článku vědět ostatním: