Ricinový olej je znám už ze starověku, kdy pomáhal ke kráse. Dnes ho využíváme při řešení problémů s kůží nebo třeba při péči o nehty.

přírodní péče o pleť
Přírodní oleje jsou cenné. Za studena lisovaný ricinový olej pokožce prospívá. Foto: Pixabay

Ricinový olej se získává lisováním ze semen skočce obecného. Je bezbarvý až jemně světle žlutý. Může mírně zapáchat. Původem je ricinovník z tropických a subtropických oblastí, kde může dorůst výšky až 10 m. Plody připomínají malé kaštany.

Hlavní cennou složkou (přes 90 %) ricinového oleje je ricinolejová kyselina, která vyniká hlavně zklidňujícími a protizánětlivými účinky. Tato mononenasycená mastná kyselina je právě tím důvodem, proč ricinový olej silně promašťuje a regeneruje. Další významné podíly tvoří kyselina linolová, kyselina olejová a vitamín E.

Ricinový olej na pokožku

Díky ricinolejové kyselině se hodí k ošetření suché i citlivé pokožky. Má hutnější formu, ale dobře se vstřebává. Zklidňuje pokožku (od svědění i bolesti), třeba po opalování, hodí se i na problematická místa. Ošetří třeba pooperační jizvy nebo třeba i jizvy po neštovicích. Ideální je, když se olej natírá pokud možno na čerstvé jizvy. Efekt je pak lépe vidět.

Ricinový olej může posloužit také na čištění obličeje a odstranění make-upu, často se kombinuje s dalšími oleji. Pro odstraňování make-upu se mísí s vodou.

Zvláštní je, že ačkoliv se jedná o olej, může napomoci léčbě akné. Po napaření pokožky můžete postižené místo jemně masírovat. Po několikahodinovém působení omyjte studenou vodou.

Ricinový olej se také využívá na zjemnění vrásek. Využít můžete na jemné vrásky okolo očí.

Opatrně se může přikládat i na hemoroidy nebo vředy. Využít se může i když se novorozenci nehojí pupík.

Ricinový olej může pomoci i u bradavic. Vhodné je nakapat ricinový olej na tampónek a přelepit bradavici.

Ricinový olej na vlasy

Ricinový olej se hodí především na problémy se suchou pokožkou hlavy, potíže s lupy. Pro prevenci lupů se hodí kombinovat s jojobovým olejem. Myslete na to, že se jedná o potíže s vlasovou pokožkou, proto se zaměřte na ošetření pokožky hlavy.

Můžete ho ale také využít na posílení vlasů. Rozetřete na rukou několik kapek tohoto rostlinného oleje, prohřejte ho třením, a naneste na vlasy. Můžete nechat půl hodiny, a pak smýt, nebo zabalte vlasy ručníkem a igelitem a nechte působit delší dobu.

Ricinový olej na nehty

Ricinový olej se dokáže dobře postarat i o nehty. Posílí je a zlepší jejich stav. Protože má protizánětlivé účinky, můžete jím potírat postižený nehet při zánětu.

Natřete na nehty a nechte působit zhruba půl hodiny, zbytek nevstřebaného oleje můžete vetřít do rukou. Ideální je nechat působit olej přes noc.

Další využití ricinového oleje

Doporučuje se při bolestech kloubů nebo při revmatismu. Ideální je nahřát olej, namočit hadr, a přiložit na příslušné místo. Obklad se může také zakrýt fólií a hadrem. Myslete na to, že využití je třeba posuzovat podle příčiny. Pokud máte problém s namoženými svaly a klouby, je důležité prokrvení, tedy teplý zábal. Jestliže se ale léčí artitida a další zánětlivá onemocnění pohybového aparátu, doporučuje se studený olej.

Ricinový olej můžete využít i na podporu činnosti lymfatických uzlin, kdy pomáhá tělu se rychleji zbavovat toxických látek. Kromě toho pak organismus zbytečně nezadržuje vodu a lépe zvládá negativní vlivy. Vizuálně můžete pozorovat pružnější pokožku. Když si potíráte olejem příslušné partie, zbavuje se vaše tělo příznaků celulitidy.

Zajímavou informací je i to, že se ricinový olej dá využít i při špatném stavu řas. Proti lámavosti a aby se zlepšila jejich síla. Právě na řasy a obočí byl ricinový olej používán už ve starověku. Při potírání dávejte pozor, aby se olej nedostal do očí, protože nepříjemně pálí a způsobuje podráždění očí.

Ricinový olej – vnitřní využití

Při konzumaci ricinového oleje je zapotřebí velká obezřetnost, protože se dříve využíval jako jed. Ve velkých dávkách totiž způsobuje srdeční slabost. V nízkém množství se ale dá využít jako projímadlo.

Ale pozor, než využijete ricinový olej ve větší míře, je vhodné zkontrolovat, zda na něj nejste alergičtí. Naneste ho na malý kousek kůže, a nechte alespoň 12 hodin působit.

Protože je ricinový olej prohřívací, nedoporučuje se v těhotenství. Mohl by vyvolat porod.

Využíváte za studena lisovaný ricinový olej? Jak se vám osvědčil? Podělte se se zkušenostmi v diskuzi pod článkem.

Líbilo se? Dejte o článku vědět ostatním: