Kdysi mi jedna zdravotní sestřička prozradila malé tajemství, že řepík lékařský se dá využít téměř na vše. A poté, co se mi o této úžasné bylině podařila zjistit (a částečně odzkoušet) spousta informací, jí musím dát za pravdu. Rostlina je součástí rozmanitých čajových směsí, mastí nebo zubních past. Pomáhá při zánětlivých procesech nejrůznějších druhů. Používá se na pití, ke kloktání, k obkladům, ale i do koupelí. Má mírně svíravé, dezinfekční a protizánětlivé účinky.

Léčebné účinky

Foto: Pixabay.com/WikimediaImages, licence: CC0 Creative Commons

Řepík je skvělý už v tom, že si ho snadno můžete vypěstovat doma. Jeho účinky jsou známy po dlouhá staletí. Rostlinu najdete na slunných místech jako jsou okraje cest nebo chudé pastviny. Řepík opravdu nepotřebuje mnoho. Léčivá je především nať sesbíraná v době květu (od června do srpna) a usušená. Řepík lékařský (Agrimoinia eupatoria) obsahuje katechinové třísloviny, triterpeny, flavonoidy (quercetin), stopy éterického oleje, vitaminy C a K, vitaminy skupiny B.

Opečovávat se od této byliny mohou nechat všichni bez ohledu na věk, tedy i právě narozené děti nebo těhotné a kojící ženy. Protože prozatím nebyly nalezeny vedlejší účinky, je vhodná i při dlouhodobém užívání.

Tato močopudná rostlina se využívá k podpoře fungování žlučníku a k vylučování žluči, ale také když se objeví žlučníkové nebo ledvinové kameny. Sáhnout po řepíku se vyplatí při zánětu v ústech, ať už sliznice nosohltanu nebo dásní. Vhodný je nejen u respiračních chorob (různé chrapoty), při plicních katarech, ale také při nemocných hlasivkách. Ideální zkombinovat pití, kloktání i obklad krku. Může se také využít na začínající afty. Při silné rýmě lze vypláchnout řepíkem nos. Obsah tříslovin pomáhá také při hojení drobných poranění, odřenin nebo povrchového říznutí.

Čaj pro kloktání při zánětu úst nebo pití při průjmu

Doporučuje se zalít jedna lžička natě řepíku čtvrt litrem vody. Luhuje se 10-15 minut. Pije se pokud možno před jídlem, 2-3krát denně.

Univerzální řepík lékařský se dá využít:
* záněty úst (mandle, hrtan) a nosohltanu, angína,
* nemoci v souvislosti se žlučníkem,
* posiluje játra, žlučník, slinivku,
* při průjmech a problémech s trávením,
* na křečové žíly a hemoroidy,
* lehké záněty a poranění pokožky,
* při akné.

Pokud máte pooperační jizvu, je řepík, s ohledem na stahující účinky, přímo ideální na hojení. (jizvy se pravidelně potírají). Nehodí se ale na suchou a citlivou nebo stárnoucí pokožku, protože může vyvolat podráždění.
Podobné účinky jako má řepík lékařský jsou přisuzovány také řepíku vonnému.

Sběr a sušení

Při sběru se stříhají nebo nožem odděluje kvetoucí nať a přízemní lístky, bez dřevnatých částí. Suší se pak ve stínu na suchém a dobře větraném místě nebo teplotě co 40 °C. Pozor, aby rostlina nevlhla a nezhnědla.

Zdroj: Ottův průvodce přírodou – léčivé rostliny (Ottovo nakladatelství, 2010)

Líbilo se? Dejte o článku vědět ostatním: